Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2016(КГ) | Page 13

11

ГКЗ 3-4 ' 2016

Изграждане на ново трасе се налага от гара Белово в направление към София. В бр. 3-4 / 2015 на нашето списание е поместена извадка от топографска карта, в която са очертани трасетата на съществуващата железопътна линия и новопроектираното трасе на линията между гарите Вакарел и Белово. От детайлното разглеждане на картата се вижда необходимостта проектантите-инженери по строителство и геодезия да приложат своите знания и умения и да проектират ново трасе, отговарящо на съвременните нормативи, с възможно по-малки земни работи и изкуствени съоръжения.

Най-сложно е проектното решение на новото трасе, допускащо високи скорости за движение на влаковете между гарите Побит камък и Веринско. Между тези гари е възможно да се проектира ново трасе в права и хоризонтала, но то трябва да премине през базисен тунел с дължина около 15 км. Такъв вариант не се разработва поради предполагаемата висока стойност на строителните работи и поглъщане на много труд. Проектира се компромисно решение, за ново трасе с по-големи радиуси на кривите и по-малки тунели под Вакарелската височина.

3. ЖЕЛЕЗОПЪТНА ЛИНИЯ СОФИЯ – ДРАГОМАН -

КАЛОТИНА

Този участък е елемент от международния железопътен коридор Запад – Изток – Белград – София – Истанбул. По тази магистрална железопътна линия в бъдеще влаковете трябва да се движат със скорост Vmax = 160 км/час и по- висока. Започва проектиране на ново трасе в участъка София до границата със Сърбия. Това трасе е трудно да се представи с топографска карта поради гъстотата на хоризонталите. Затова предлагаме схематична карта на района. От нея се вижда, че между София и Сливница няма съществени теренни препятствия. От Сливница до Драгоман теренът е хълмист, а кривите на съществуващата линия са с малки радиуси.

След гара Драгоман железопътната линия и шосето минават през дефилето на р. Ежовица – приток на река Нишава. Те пресичат на две места съществуващата железопътна линия. Тези пресичания са най-вече при т.н. „Двойния мост“ и те не могат да бъдат запазени. Налага се да се проектира ново трасе на линията, съчетано с това на шосето, и с коригирано корито на реката.

От схематичната карта се виждат трудностите, които възникват при проектирането на новото трасе. На този обект специален състав инженери по строителство и геодезия също трябва да проявят своите знания и умения и да проектират ново трасе за двойна железопътна линия, отговаряща на съвременните изисквания, за осигуряване на скорост на движение на влаковете от 160 km/ h , при възможно минимални строителни разходи.

4. ЖЕЛЕЗОПЪТНА ЛИНИЯ СОФИЯ – МЕЗДРА

Тази линия е най-важната железопътна връзка между Северна и Южна България. По нея се извършват вътрешни превози между София и Варна. Главните градове по тази линия са: Плевен, Горна Оряховица и Шумен. Главната линия е свързана от Мездра с Видин и от горна Оряховица с Русе. По линията се движат и международни влакове, превозващи пътници през Видин-Калафат-Крайова-Арад-Будапеща, както и през Русе-Букурещ за Русия, Украйна, Беларус и други държави. По същите линии се извършват и товарни превози, обслужвани от пристанище Варна.

Параметрите на трасето на съществуващата железопътна линия, минаваща по долината на р. Искър са неблагоприятни, а допустимата скорост за движение на влаковете е само 70 км/час.

Фиг. 1. Схематичен ситуационен план на жп линия

София – Димитровград (Република Сърбия)

Фиг. 2. Железопътна линия София – Мездра - Видин