Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2020 (За сайта) | Page 31

29

пред геодезистите се преодоляват лесно като се използва БЛС, а постигнатите резултати, като точност и детайлност, са безалтернативни. Лекотата на провеждането на полските работи и обработката на събраните въздушни снимки чрез дигитална фотограметрия позволяват реализирането на чести и много на брой обследвания за оценка на състоянието на свлачищата както преди проектирането на укрепителни мероприятия, по време на строителството на защитни съоръжения, така и след завършване на укрепването за оценка на изпълнените мероприятия.

Фиг. 13. Модел на чашата на яз. „Студена“ – ортофо мозайка и числен модел на терена

Фиг. 14. Модел на свлачище „Фиш-фиш“ в района на

гр. Балчик

4. ПРИЛОЖЕНИЕ НА СМАРТФОНИ ЗА НАЗЕМНА

ФОТОГРАМЕТРИЯ

Съществува и друг много достъпен подход за използване на технологиите от нашия джоб за потенциално полезни за професията ни приложения – с камерите на смартфони (и по-специализирани устройства с 360° камери) реално може да се събират видео записи или снимки, от които специализиран софтуер безпроблемно може да изпълнява дигитална наземна близкообхватна фотограметрия!

Пример за такова приложение е експеримент, направен със смартфон с резолюция на камерата 16Mpx, при който от видео запис е реконструиран модел на фасада на сграда. Видео записът е въведен в среда на софтуера Pix4DMapper, като са избрани за фотограметрична обработка кадри през определено време. Поради факта, че кадрите от видео заснемането не са геореферирани, софтуерът използва само застъпените части от избраните кадри за реконструкция на заснетия обект, при което фотограметричният модел не е ориентиран и мащабиран. Това обаче се коригира сравнително лесно, като е достатъчно да се въведат действителните стойности на две разстояния и да се посочи посока „нагоре“, за да може софтуерът да мащабира и ориентира модела в локална координатна система. В случай на необходимост от георефериране на модела в избрана координатна система, би могло да се добавят координати на измерени контролни точки, ясно разпознаваеми в кадрите от видео заснемането.

Фиг. 15. Фотореалистичен модел на фасадата на „Картография“ ЕАД по видеозапис със смартфон

5. ИЗВОДИ И ЗАКЛЮЧЕНИЯ

Пред все повече специалисти стои въпросът „Защо да инвестирам в специализирана БЛС, която е в пъти по-скъпа в сравнение с „играчките“, след като в редица случаи резултатите от прилагането на двата класа летателни средства са достатъчни като ефективност и точност? Разбира се, отговорът не е еднозначен - ограниченията на БЛС от ниския клас ги правят неконкурентни за обекти с по-голям териториален обхват, както важи и обратното – редица задачи не могат да се изпълнят на практика с „голяма“ БЛС поради конструктивни особености. От потребителска гледна точка, обаче, можем само да сме доволни, че развитието на технологиите в БЛС ги правят все по-достъпни за професионална употреба и непрекъснато се разширяват възможностите за прилагането им в практиката.

Лекотата във всякакъв аспект, с която сега може да се реализира въздушна фотограметрия чрез евтини БЛС и наземна фотограметрия със смартфон, създава една илюзорна представа, която предизвиква измамно усещане в две противоположни посоки: че всеки, който може да снима с „дрон“ или смартфон прави фотограметрия и, че с прилагането на „играчки“ тази дейност не е на достатъчно професионално

ГКЗ 1-2 ' 2020