Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2019 (За сайта) | Page 28

за импорт в SketchUp (https://sites.google.com/site/spirixcode/code/spirix_shapefile_importer.rbz?attredirects=0).

В настоящото изследване е използвано разширението за ArcGIS – Google SketchUp 6 GIS Plugin за експортиране на данните от ГИС среда във файл за SketchUp.

• Изработка на триизмерни модели на сгради и съоръжения

След въвеждането на необходимите векторни данни в средата на SketchUp са изработени триизмерни модели на обектите2. Ползвани са спецификациите в окомерните скици, снимките на сградите и векторните данни за правилното конструиране на геометричния модел. За оформлението на външните фасади и елементи от сградите е използван инструментариумът на софтуера за текстуриране с материали и оцветяване в необходимите тонове. На фиг. 9/а) е показан началният етап от конструиране на моделите с входни данни от ГИС слоеве, а на фиг. 9/b) – крайният резултат от моделирането.

Фиг. 9. Триизмерно моделиране в средата на SketchUp

• Интегриране на сгради и съоръжения в 3D модела на кв. Изгрев, гр. София (1927-1944)

За интегриране на изработените в средата на SketchUp обекти в комплексния триизмерен модел на кв. Изгрев, гр. София (1927-1944) и последваща обработка, създадените 3D модели са записани в *.obj формат, като са групирани по квартали.

В средата на 3D ГИС -VNS моделите са импортирани на точното си местоположение, използвайки ГИС-векторни данни с основите на сградите за георефериране.

5. ТРИИЗМЕРНА ВИЗУАЛИЗАЦИЯ НА КВ. ИЗГРЕВ, ГР.

СОФИЯ (1927-1944)

За визуализация на пространствения модел е необходимо да се изберат сцени и да се конфигурират множество камери с настройки за всяка избрана сцена:

• Конфигуриране на камерите:

- проекция и параметри на камерите (местоположение и ориентация на камерите);

- оптични параметри – обектив и апeртура;

- тип на камерата – насочена, планиметрична и т.н.

VNS също така съдържа функции, които позволяват да се изработи анимация от последователни кадри (рендъри) на 3D модела. За визуализацията на кв. Изгрев, гр. София (1927-1944) е конфигурирана една камера в аксонометрична проекция, която показва обхвата на целия квартал, както и множество камери (перспективна проекция), които показват избрани райони в по-едър мащаб.

• Проекция

За получаване на еднакъв мащаб в триизмерната карта за целия район на кв. Изгрев, гр. София (1927-1944) при настройване параметрите на камерата е избрана наклонена аксонометрия за изобразяване на проекционната равнина. Коефициентите по проекционните оси не са еднакви, т.е. използвана е триметрична аксонометрична проекция.

• Конфигуриране на параметрите на околната среда

2 3D моделиране в средата на софтуера за създаване на 3D геометрия SketchUP - инж. Стефан Бончев – УАСГ, Лаборатория по картография

Фиг. 10. Квартал Изгрев, гр. София (1927-1944) – триизмерна карта

26

ГКЗ 1-2 ' 2019