Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2019 (За сайта) | Page 20

Целият атлас дава много богата информация и оказва силно естетическо въздействие. Автор е проф. Т. Бандрова. Илюстрациите са дело на Иво Калчев – животни, и на Любов Тотева – растения. Рецензент на изданието е проф. д-р Антон Попов – от Геолого-географския факултет на Софийския университет. За илюстрация по-долу са дадени 3 карти на Европа, Балканския полуостров и България – фиг. 1, 2 и 3, всяка от тях оформена с различни фаши:

Фиг. 2. Карта от атлас [1]: Европа – Релеф и полезни изкопаеми

Картата на фиг. 2 представя релефа и акваториите с хипсометрична скала, числен и линеен мащаб, а полезните изкопаеми с подходящи по вид и размери условни знаци, за да се запази добрата читаемост на картата. Използвана е карта-врезка в горния североизточен ъгъл и динамично ситуирани фотоснимки.

Фиг. 3. Карти от атлас [1]: а) вляво: Балкански полуостров – Климат; б) вдясно – Население

Картата вляво на фиг. 3 представя климата на Балканския полуостров на фона на сенкорелеф с цел по-добро свързване на климатичните характеристики с особеностите на релефа; чрез метода на стрелките, които са различни по вид и цвят, са показани преобладаващите направления на пренос на въздушни маси и на крайбрежните влияния; чрез картодиаграми са показани температурните различия по сезони.

Картата вдясно на фиг. 3 представя населението на Балканския полуостров по метода на едноцветова скала с различна степен на интензивност, пропорционална на броя население. Тук са добавени 2 карти-врезки с допълнително съдържание по различни демографски показатели. Двете карти се допират по средата без разделителна линия, което би могло да внесе известно смущение при ползването на двете карти в обща цветова рамка. И на двете карти са разположени малки фотоснимки със съдържание, свързано с тематиката на картите.

Фиг. 4. Карта от атлас [1]: България – Административно деление

Картата на фиг. 4 представя административното деление на България по окръзи и по области в съответствие с актуалното евро-статистическо деление на страната на 6 региона чрез различни по цвят и дебелина линии. Избраните фотоснимки са на: сгради-символи на държавната власт, забележителности от столицата ни, националния флаг и държавния печат. Показани са с цифри, долу до фашите, двата меридиана – 34о и 35о-ят, няма обаче показване за паралели по аналогичен начин.

Фиг. 5. Контурна карта от [4]: Европа – природа с показана речна мрежа и заобикалящите Европа акватории с наименованията им; фонът на цялата карта е с диагонални надписи на издателството „ДатаМап” като вероятна защита от неправомерно ползване на картата

Контурните карти [4] по „География и икономика” за 7 клас са в съответствие с актуализираната учебна програма на МОН за учебната 2018-2019 г. Техен автор е проф. Т. Бандрова. От методическа и учебно-педагогическа гледна

18

ГКЗ 1-2 ' 2019