Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2019 (За сайта) | Page 19

SUMMARY

A review of the educational atlases published in Bulgaria according to new educational programs of Ministry of Education and Science on ‘Geography and economics’ for 7, 8 and 9 classes, on ‘The man and Society’ and on ‘History and Civilizations’ for educational 2018-2019 has been performed. The maps included into these atlases have been analyzed from cartographic, metodical and pedagogic point of view. The editions of Bulgarian-Canadian firm DATAMAP EUROPE Ltd have been elucidated; they are with high quality of the content and polygraph. They are a new serious contribution into the educational and atlas cartography in this country as well as into our national cartography as a whole.

Key words: educational atlas, atlas cartography

РЕЗЮМЕ

Направен е обзор на издадените у нас учебни атласи по новите учебни програми на Министерството на образованието и науката по „География и икономика” за 7, 8 и 9 клас, „Човекът и обществото” за 3-4 клас и „История и цивилизации” за 7, 8 и 9 клас за учебната 2018-2019 г. Включените в тези атласи карти са анализирани от картографска, методическа и учебно-педагогическа гледна точка. Описани са изданията на българо-канадската фирма „ДАТАМАП-Европа”, които са с високо качество на съдържанието и полиграфията. Те са поредният сериозен принос в учебната и атласната картография в България, а също и в националната ни картография като цяло.

Ключови думи: учебен атлас, атласна картография

1. ВЪВЕДЕНИЕ

Още през 2009 г. и 2010 г. моят научно-изследователски и педагогически интерес беше насочен към картографските и учебно-методическите приноси в учебните атласи за началното, прогимназиалното и средното образование у нас [7, 8]. От гледна точка на теорията и методиката на обучението по трите учебни дисциплини - „География и икономика”, „Човекът и обществото” и „История и цивилизации”, при работа със съответните тематични карти и атласи се прилагат т.нар. когнитивни стилове на обучението [8]. За когнитивната област се допуска, че тя е линейно изградена от простото към сложното, от автоматизмите към понятията. От десетилетия у нас е натрупан голям педагогически и методически опит при преподаването по география, икономика и история с помощта на учебните карти и атласи. Тук ще бъдат разгледани картите и атласите, издадени по новите учебни програми от българо-канадската фирма „ДатаМап-Европа” ООД [9] в София [1, 2, 3, 4, 5 и 6]. Те са поредният сериозен принос в учебната и атласната картография в България, а също и в националната ни картография като цяло. Те са авторско дело на проф. д-р инж. Теменужка Бандрова от Геодезическия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия. Съавтор на атласите по „История и цивилизации” в историческата им част e гл. ас. д-р Никола Дюлгеров – от Историческия факултет на Софийския университет.

2. УЧЕБНИ АТЛАСИ ПО НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ НА

МОН ПО „ГЕОГРАФИЯ И ИКОНОМИКА” ЗА 7, 8 И 9

КЛАС

2. 1. Атлас по география и икономика за 7 клас [1]

Фиг. 1. Атлас по „География и икономика” за 7 клас [1] и контурни карти по „География и икономика” за 7 клас [4]

Атласът [1] е издаден през 2018 г., с обем от 40 страници, има формат: 31 сm х 24 сm и разглежда Европа, Балканския полуостров и България. Съдържанието на атласа съгласно написаното в [9]: „предоставя богата информация за природата, водите и почвите, климата, растителността и животинския свят, населението, стопанството, транспорта, търговията и туризма, политическа и административна карта, държавно устройство и други теми, които обхващат пълно новата учебна програма за учебната 2018-2019 г. Разработени са и отделни карти на някои европейски държави - Швеция, Великобритания, Франция, Германия, Италия и Русия, както и на представящи Балканския полуостров – Румъния, Сърбия, Гърция и Република Македония (Северна Македония). Богатата природна и статистическа информация е съставена и обработена с Географска информационна система (ГИС). Използвани са най-нови статистически данни от Европейската статистическа служба (Евростат) на Европейския съюз (ЕС) и от Националния статистически институт (НСИ) на България за 2016 г. и 2017 г. За по-лесна ориентация в орографията в повечето карти е използван и сенкорелеф.”

Атласът [1] съдържа 45 цветни карти и е структуриран в 3 раздела: Европа; Балкански полуостров и България. Първият раздел „Европа” включва 8 карти на „Стария континент”. Вторият раздел „Балкански полуостров” съдържа 5 карти на Балканите. Третият раздел „България” съдържа 14 тематични карти: Географско положение и граници; Релеф и полезни изкопаеми; Климат; Води. Почви; Растителност; Животински свят и защитени територии; Природни области; Екологични проблеми; Население; Административно деление; Земеделие; Добивни и преработващи дейности; Транспортна мрежа и външна търговия; Туризъм. Чрез всички тези карти се постига задълбочено и комплексно онагледяване на учебния материал по „География и икономика”. Всички карти са допълнени атрактивно чрез многобройни цветни фотоснимки.

17

КАРТОГРАФИЯ, ГИС

ПРИНОСИ В АТЛАСИТЕ ПО НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ ЗА 2018-2019 ГОДИНА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Доц. д-р инж. Венета Коцева

ГКЗ 1-2 ' 2019