15
Фиг. 4. Генерираният плътен облак от точки
От получения сгъстен облак от точки автоматизирано се създава нерегулярна триъгълна мрежа или така нареченият полигонален модел (Mesh), съдържаща 6052 триъгълника. Mрежата е визуализирана на фиг. 5 с изглед отгоре.
Фиг. 5. Нерегулярна триъгълна мрежа
Генерирането на триизмерен цифров модел с текстура е една от основните задачи на фотограметричния софтуер. Визуализацията на модела е представен на фиг. 6.
Фиг. 6. Визуализация на част от създадения триизмерен цифров модел с текстура - изглед отвътре
Времето за фотограметрична обработка е около 10 часа. Но трябва да се имат предвид два фактора: 1) Обработката е извършена на преносим компютър, който има RAM 8,00GB при препоръчани параметри в ръководството на потребителя за Version 1.2. на програмата Agisoft PhotoScan Professional - RAM 12,00GB за обработка на 200-300 изображения. Считаме, че времето може значително да се оптимизира при обработка на стационарен компютър с по-високи параметри на паметта; 2) Има възможност да се оптимизира и броят на заснетите кадри, така че да отговаря на изискванията за качество и точност на модела, от една страна, и време за обработка - от друга. Това би било обект на бъдещи изследвания.
3. ГЕОДЕЗИЧЕСКО ЗАСНЕМАНЕ С ТОТАЛНА СТАНЦИЯ
Извършено е и маркшайдерско заснемане на същия участък от минната галерия, който е заснет чрез фотограметричен метод. За целта е използвана тотална станция Trimble S6 в режим на безрефлекторно измерване. Заснемането е реализирано с вграденото в инструмента приложение за сканиране на повърхнини, дефинирайки равнина по 3 точки чрез метода „Rectangular plane”. Базирайки се на направено проучване, свързано с изследване на влиянието на различните разстояния за сканиране при изчисляване на обем на иззетата минна маса за три участъка, в същия обект е избрана стъпка на сканиране 0.50 m x 0.50 m [1]. След това, в зависимост от посочените при настройката разстояния, са реализирани измервания в автоматизиран режим, като в края на участъка са заснети отделни точки на характерни места, избирани по преценка на оператора. За изследвания участък са получени 1123 точки. Работният файл от тоталната станция е въведен в Trimble Business Center, за да се генерира нерегулярна триъгълна мрежа в програмната среда на MeshLab, където са създадени 6994 триъгълници.
4. ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ОБЕМА НА ИЗЗЕТАТА МИННА
МАСА
Изчислен е обемът на иззетата минна маса съответно за модела, получен от фотограметричното и геодезическото заснемане. Обемът, получен от фотограметричния модел, възлиза на 121,856 m3, а обемът от геодезическото заснемане – 120,607 m3. Разликата в обемите е в порядъка на 1.02%, което дава основание да считаме, че предложеният фотограметричен метод може да се използва за изчисляване на обем на иззетата минна маса в подземни рудници. На фиг. 7 са визуализирани двата модела, наложени един върху друг и оцветени в различни цветове – фотограметричният модел - в сиво, а от геодезическото заснемане - в зелено.
Фиг. 7. Визуализация на двата триизмерни модела с изглед отгоре, наложени един върху друг
ГКЗ 1-2 ' 2019