Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2-2016 | Page 28

С цел получаване на по-голям брой въздушни фотоснимки с различна ориентация спрямо обектите от действителността е решено да се изпълнят два полета с взаимно перпендикулярни основни оси на плана за летене.
2.2. Маркиране и координиране на наземни опорни точки
С цел да се повиши точността на крайните дигитални продукти и геореферирането им в избрана координатна система бяха маркирани и координирани наземни опорни( контролни) точки( ground control points- GCP). За целта бяха избрани 38 точки от работната геодезическа основа( РГО) и ГММП на територията на обекта така, че да са равномерно разположени в обхвата на заснеманата територия( фиг. 1). Точките бяха избирани така, че да се гарантира добра видимост към тях от височината на фотокамерата на безпилотния летателен апарат и в същото време да има осигурен достъп до точките за маркиране и измерване на техните координати.
Фиг. 2. Маркиране и координиране на GCP с постоянни и временни марки
2.3. Въздушно фотограметрично заснемане с Gatewing X100
Въздушното фотограметрично заснемане е извършено с безпилотната летателна система Gatewing X100. Системата е оборудвана с дигитален фотоапарат RICOH GR DIGITAL 4 с резолюция 10Mpix( 2736x3648) и фокусно разстояние f = 6.0 mm( еквивалентно на 28 mm за 35 mm филмова аналогова камера).
Двата планирани полета бяха реализирани последователно на 16.04.2015 г. между 10,30 и 13,30 часа в присъствието на представители на АГКК.
Фиг. 1. Схема с разположение на наземните опорни точки
Маркирането на наземните опорни точки е извършено с постоянни и временни фотограметрични марки и са координирани чрез измервания в реално време с геодезически двучестотни GNSS RTK приемници, както е показано на фиг. 2.
Получените географски координати на наземните опорни точки в система WGS-84( ETRS-89) от GNSS измерванията са представени като правоъгълни в проекция UTM Зона 34N. За съвместяване на резултатите от въздушното фотограметрично заснемане с наличния числен модел на кадастралната карта на кв. Върба са извършени трансформационни изчисления за привеждане на измерените координати на наземните опорни точки в координатна система БГС2005- кадастрална.
Фиг. 3. Подготовка на безпилотната летателна система Gatewing X100 за полет в присъствието на представители на АГКК
26 ГКЗ 1-2’ 2016