Геодезия, Картография, Земеустройство 5-6' 2023 Списание ГКЗ 5-6' 2023 | Page 57

РЕЦЕНЗИЯ на монография „ 100 години Съюз на геодезистите и земеустроителите в България “ с автори чл . -кор . проф . д-р инж . Георги Милев и д-р инж . Иван Калчев
Доц . д-р инж . Т . Костадинов
Представената за рецензиране монография е създадена по повод честването на един наистина забележителен юбилей на българската геодезическа общност – сто години от създаването на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България ( СГЗБ ), с който се полага началото на организираната геодезическа дейност у нас . В последствие се създават и други геодезически организации и институции – образователни , научно-изследователски , производствени , съсловни и други , но без съмнение най-старата и най – активната в полето на Геодезията у нас е СГЗБ .
Съдържанието на монографията обхваща практически всички аспекти на създаването и развитието на Съюза до сега , ролята и значението му в „ живота “ на геодезическата колегия , представянето ѝ в нашето общество и в международните геодезически институции и организации . Обърнато е значително внимание на активното участие на Съюза при разработване и приемане на закони и подзаконова нормативна уредба , касаеща кадастъра , устройственото и инвестиционното проектиране и строителството . Дейността на Съюза неизменно се свързва с развитието и популяризирането на науката , образованието и професионалната практика в областта на геодезията , фотограметрията , картографията , кадастъра и свързаните с тях области . Ежегодно СГЗБ организира и провежда Международен симпозиум на тема „ Съвременните технологии , образованието и професионалната практика в геодезията и свързаните с нея области “. Съюзното научно-техническо списание „ Геодезия , картография , земеустройство “ се ползва с голям авторитет и е предпочитано издание за публикуване на трудовете на докторанти и млади изследователи .
В монографията са поместени множество материали от различно естество , представящи честването на 100- годишнината на организираната геодезическа дейност у нас , на „ Световния ден на геодезиста “ през 2023 г . и XXXII конгрес на FIG , проведен миналата година . Въведени са и няколко допълнителни рубрики , които осветляват други дейности на Съюза като „ Книжнина “, „ Геодезията , литературата и изкуството “ и „ Фотоконкурси “.
Монографията е многопластова , представителна и интересна . Предлагам да бъде отпечатана като издание на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България .
РЕЦЕНЗИЯ на монография „ 100 години Съюз на геодезистите и земеустроителите в България “ с автори чл . -кор . проф . д-р инж . Георги Милев и д-р инж . Иван Калчев
Инж . Иванка Колева , СГЗБ
Творбата се явява естествено продължение на отбелязването на 100-годишнината от началото на организирането на геодезическата общност в България и посветените на юбилея събития , проведени от Съюза на геодезистите и земеустроителите в България ( СГЗБ ). В нея подробно са описани състоялите са тържествени прояви .
Монографията проследява основни моменти от историята на СГЗБ като са вмъкнати и вече публикувани в тази връзка материали . Описана е забележителната дейност на организацията с нейната мултидисциплинарна научно-техническа насоченост , социалната ѝ роля и значението им в обществено-икономическия живот на страната . Подчертава се активната международна дейност чрез членството в международни съсловни организации , активно участие в международни прояви по света и организирането на такива в страната .
Публикувана е информация за проведени през 2022 г . мероприятия и е отбелязано , че дейността на организацията е описана в подробните отчетни доклади на председателя на СГЗБ .
Откроени са актуалните проблеми на геодезията , картографията и кадастъра в България . Те не само са обект на специално внимание от страна на ръководството на СГЗБ , но и се полагат изключителни усилия становищата и препоръките на организацията в областта на законодателната и нормативната уредба да бъдат търсени и полезни в професионалната общност .
Особено внимание е обърнато на авторитетните съюзни издания . Повече от 60 години списание „ Геодезия , картография , замеустройство “ остава единственото професионално списание с научно-приложна насоченост , а комплексната монография „ Приложна геодезия – Част 1 . Инженерна геодезия “ се явява уникален по мащаб и съдържание труд .
Дейността на Съюза е съпътствана от трудности и сътресения , но се отчита ролята на партньори и съмишленици при преодоляването им . С благодарност са споменати много всеотдайни дейци с място и роля в 100- годишната история .
Монографията е мащабно произведение , което обхваща 180 страници , написани с много усилия и гордост . Авторите ръководят организацията последните 30 години , продължавайки да трасират начертания от предците ни път . Написаното има своето място в геодезическата общност и препоръчвам да бъде отпечатано .
ГКЗ 5-6 ’ 2023 55