РЕЦЕНЗИЯ на монография „ 100 години Съюз на геодезистите и земеустроителите в България “ с автори чл . -кор . проф . д-р инж . Георги Милев и д-р инж . Иван Калчев
Проф . д . т . н . инж . Георги Вълев
Монографията е посветена на 100-годишния юбилей на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България ( СГЗБ ).
В анотацията се подчертава , че в настоящото монографично представяне , единствено засега , се излагат основни моменти от историята , дейността , приноса , ролята и значението на тази , практически единствена обществена геодезическа професионална организация в цялостния аспект на живота на страната и представянето ѝ в международните институциии . Основно , това е свързано с развитието на науката , образованието , професионалната практика , в областта на геодезията , фотограметрията , картографията , кадастъра и свързаните с тях области като строителство , архитектура , устройство на териториите и много други . Особено като се има предвид многостранното приложение на геодезията за решаване на собствените проблеми и тези в много други дялове от науката , образованието и практиката .
В монографията е описано тържеството , проведено по случай 100-годишнината на СГЗБ .. Показани са приветствията , както следва : от почетния председател на СГЗБ ; от председателя на СГЗБ ; от Агенцията по геодезия , картография и кадастър ; от ректора на УАСГ ; от генералния директор на CLGE ; от Федерацията на научнотехническите съюзи ( ФНТС ); от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ; от ГИС София ; от Съюза на специалистите по качеството в България . Съобщават се раздадените награди , описан е празничният коктейл и изказаните благодарности .
Дадена е подробна информация , посочени са публикации , събития и дейности , свързани с юбилея .
Относно историята и дейноста на Съюза . Приложени са следните публикации : Кратки данни от историята и дейността на СГЗБ ; 75 години СГЗБ ; 85 години от създаването на СГЗБ ; Първите български геодезисти с висше образование ; Още данни към „ 60 години списание „ Геодезия , картография , земеустройство ”; Актуални проблеми на геодезията , картографията и кадастъра в България .
Относно образованието и квалификацията по геодезия са поместени публикациите :
Организация и провеждане на курсове за поддържане и повишаване на професионалната квалификация на правоспособни лица по кадастър ; Катедра „ Геодезия “ в УАСГ през периода 1942 – 2001 г .; Катедра „ Геодезия и геоинформатика " в УАСГ .
Относно международната дейност на Съюза е описан 32-ят Международен симпозиум „ Съвременните технологии , образованието и професионалната практика в геодезията и свързаните с нея области ”.
Описан е Световният ден на геодезиста и са дадени биографични данни за двамата , обявени за световни геодезисти за 2023 г .
По темата „ Книжнина “ са посочени книгите : „ Приложна геодезия ” – Част 1 . Инженерна геодезия “ и е направена оценка , свързана със 100-годишнината на геодезическата общност в България .
Специално внимание е отделено и на раздела в списанието „ Геодезията в литературата и изкуството “, където са поместени стихотворения по тема „ На ветераните “. Описани са проведените фотоконкурси , както и материалът , класиран на първо място „ Светът през фотообектива на геодезиста “.
В главата „ Обобщение и заключение “ се подчертава , че в настоящото представяне , стремежът е бил да се покаже многобхватността на проблемите , приносът и значението на тази сравнително малка съсловна организация , каквато е СГЗБ , за страната , за организиране и представяне на съсловието в страната и чужбина , за науката , образованието и професионалната практика в геодезията и свързаните с нея области , израстването и защитата на интересите на геодезистите , участието в живота на професионалната организация на инженерите в България ( ФНТС ) и много други аспекти . Основно това е историческият аспект , свързан с нейната 100-годишнина . Както и пътят , по който организацията е преминала , трудностите и успехите , ролята и значението на личностите в нейното развитие . Авторите се надяват , че тя ще бъде приета и оценена в страната и при необходимост и в чужбина и би могла бъде един полезен пример .
Към монографията на английски език са представени презентациите , анотацията , предговорът и съдържанието , както и автобиографиите на авторите .
Моята оценка на монографията е заслужено висока . Според мен тя е едно бележито постижение , изключително важно за геодезическата общност . Монографията е много добре структурирана . В нея няма съществени пропуски и непълноти , няма сгрешени постановки . и на съвременно ниво . Написана е изключително академично , на разбираем език , покрива напълно всички изисквания . Отразени са основните исторически събития , взети са предвид най-новите научно-технически постижения в областта на геодезията в нашата страна . Нейното предназначение е да задоволява необходимостта от такова издание и тя ще бъде особено полезна както за практикуващи инженери , така и за студенти , аспиранти , научни работници и преподаватели . Поради това предлагам обезателно да се осъществи нейното издаване .
54 ГКЗ 5-6 ’ 2023