Табл . 4 . Изискванията за точност
В петото издание , клас 1 е разделен на подкласове 1а и 1б , с цел детайлизиране на характеристиките на зоните за приложение от гледна точка на степента на важност на „ дълбочината под кила “ ( under-keel clearance ) за безопасността на надводната навигация , а клас 3 е премахнат . По този начин в издание 5 отново се определят четири класа измервания : специален , 1а , 1б и клас 2 . В табл . 5 са дадени основните изисквания към съответните класове измервания , при което точностите по положение и височина вече са зададени с критериите THU и TVU . Особено внимание се обръща на изискването за „ пълно изследване на дъното “ ( full sea floor search ) за евентуални навигационни опасности .
Табл . 5 . МХО стандарти за хидрографски измервания ( S-44 ), издание 5 , 2008 г .
При подготовката на 6-то издание работният екип е потърсил мнението на широк кръг заинтересовани лица , в това число професионални хидрографи и потребители на хидрографски данни по редица теми , касаещи развитието на
Стандарта S-44 . На въпроса „ Споделяте ли мнението , че S-44 трябва да бъде разширен за други цели , освен тези за осигуряване на безопасна навигация ?“, 63 % от интервюираните са отговорили принципно с „ да ”, 37 % - категорично с „ не ” [ 8 ].
Във връзка с това при разработване на структурата на 6-то издание работният екип възприема т . н . „ матричен подход ”, с който се запазва основната концепция на S-44 , но позволява разширяване и бъдещо развитие . Матричният подход е реализиран чрез :
• разширяване и усъвършенстване на основните таблици от предходното 5-то издание , в резултат на което са разработени таблици 6 и 7 .
• Съставяне на допълнителни таблици със спецификации ( specification matrix ), които по замисъл би
ГКЗ 3-4 ’ 2022 41