формат . Предимствата на актуалните файлови формати е , че системата ще е съвместима при последващ обмен на данни с други системи и приложения . Поддържат се на международно ниво , което води до актуализации , нови функционалности и подобрения , включително и за защита на файловете и данните в тях , които могат да се внедрят в системата .
Документите се предават в сканиран вид във формат PDF – Portable Document Format , който е файл за обмен на документи . Основание за използването на този формат е , че е приет от Международната организация по стандартизация ( ISO ). Този формат работи по един и същ начин , независимо от хардуера или операционната система . Форматът може да съхранява както като текстови файлове , така и катосканирани изображения , чертежи от различни софтуери . Файлът запазва оригиналните текст , шрифт , цвят и други специфики .
5 . ГРАФИЧНИ ДАННИ
Информационната система ще има възможността за визуализация на геопространствени данни . В т . 3.4 . е
описано накратко как и къде се съхраняват използваните данни . Самата визуализация е разделена на два изгледа – един , в който ще се виждат данни само за конкретния проект и / или част и друг за всички одобрени и влезли в сила проекти .
Визуализацията на данните става с помощта на Django , JavaScript . Картата се визуализира чрез JavaScript библиотеката за интерактивни карти Leaflet [ 9 ], тя е безплатна , лека , с отворен код , поддържа български език и има възможността да се задават граници на визуализираната територия . Има голяма функционалност и предоставя много гъвкавост при работа с геопространствени данни .
Върху картата с помощта на JavaScript се визуализират данните от избрания проект . Има възможност за изключване на определени слоеве , а стилът на изобразените данни е съобразен с всички нормативи . При натискане на конкретен елемент , например точка , излиза допълнителен прозорец с информация , същото се отнася и за други видове обекти . На фиг . 6 е представен пример на визуализирани данни .
Фиг . 6 . Визуализиране на данните в информационната система
6 . ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Интегрирането на информационна системи за целите на инвестиционното проектиране и устройство на територията има множество предимства , като начело е дигитализирането на процесите , свързани с предаване , разглеждане и одобряване на подадените заявление и проекти . Друго предимство е поддържането на цифрови данни за одобрените проекти , които са достъпни на ползвателите . Не на последно място , създаването на единен формат за предаване на данните от проектите ще доведе до хомогенност в изработването и съхранението на проектите от цялата страна . Времето , което и заявителите , и администрацията ще спестят с автоматизирането на част от процесите , ще доведе до по-бързо изпълнение на важни дейности , което ще ускори процесът на приемане на проектите и тяхното изпълнение .
36 ГКЗ 5-6 ’ 2023