Геодезия, Картография, Земеустройство 5-6' 2023 Списание ГКЗ 5-6' 2023 | Page 30

4.2.5 . Синьо
Най-много хора избират за любим синия цвят . Той е особено привлекателен за мъжете . Той има успокояващ ефект , символ е на лоялност , сигурност и надеждност ; на сила и здраве . Традиционно в син цвят се изобразяват хидрографските обекти , валежи и всичко свързано с водата . Това ограничава използването на синия свят за създаване на немащабни знаци : както заради символното му значение , така и заради големия брой хидрографски обекти , изобразявани на общогеографките карти .
Синият цвят заема най-голяма част от спектъра 10 в сравнение с останалите цветове , което позволява на човешкото око да различни голям брой нюанси на синия цвят . Затова той често се използва при създаване на монохроматични скали при методите на изолинии или количествен фон . Голямата част от видимия спектър , заета синия цвят позволява да се поставят сини надписи върху син фон .
Картата на фиг . 20 показва , че човешкото око с лекота различава голям брой степени на синия цвят , което позволява чрез него да се изработват карти с по-голям брой степени на скалата . Тъй като цветът е студен и има неутрално значение , с него могат да се оформят значителни площи на картата и да се изобразяват разнообразни обекти .
4.2.6 . Лилаво
Фиг . 20 . Карта в нюансите на синия цвят
Тъй като е комбинация от два много различни цвята ( син и червен ), влиянието на лилавия цвят зависи от нюанса . По-близкият до червеното , лилав цвят се свързва с мъдростта , богатството , духовността и уважението , а понаситените му нюанси – с пурпурния цвят , символ на царственост и превъзходство . За по-близките до синия цвят тонове се смята , че стимулират областите на мозъка за решаване на проблеми , както и повишава креативността . Поради това за немащабни знаци се препоръчват нюанси на лилавото по-близки до червеният цвят , а за фонове – по-близки до син цвят . Нюансът , подбран за картата на фиг . 21 е по-близък до синия цвят и позволява лесно разпознаване на цветовете , но няма студенината на синия цвят и излъчва положителна нагласа .
4.2.7 . Черно
Фиг . 21 . Карта в нюансите на лилавото
По принцип черният цвят носи най-негативен символизъм от всички : свързва се с на траура , тъгата , песимизма , огорчението и нещастието . В картографията тези значения до голяма степен са избегнати , защото черното е основен цвят за изобразяване на условните знаци . Тази традиция идва от древността , когато мастилата най-лесно са се правели от сажди .
Знаците в черно се забелязват добре както на белите картни листа , така и на почти всички фонове . Това позволява знаците в черно да се правят с по-малки размери и имат способност при печат да припокриват всички останали цветове на картата . На топографските карти , например е допустимо да не се прекъсват линейните знаци , когато върху тях се изчертават черни немащабни знаци ( освен в случая , когато самите линейни знаци са оформени в черно ). Тъй като на тези карти черното се използва за обозначаване на артефактите , то тази символика следва да се запази и при тематичните карти .
Знаците в черен цвят имат най-голяма графична тежест , затова трябва да се конструират с по-малки размери . Твърде много черни знаци претоварват картата , затова е удачно да при възможност да се използват сиви тонове . Те има почти същият ефект като черното , но в много по-малка степен увеличават графичното натоварване .
4.2.8 . Кафяво
Поради символната си връзка с пръстта , със земята , кафявото се използва в картографията за изобразяване на релефа : чрез хоризонтали и чрез условни знаци . Извън това , кафявият цвят има негативна конотация : в християнството кафявото символизира смирението и бедността , а на подсъзнателно ниво се свързва с есента , сухи листа , тъга , но и с нещо старо и антично . Поради цветовата асоциация с калта , кафявото придобива аспект и на нещо нечисто . По-тъмните кафяви тонове придобиват негативния символизъм на черния цвят .
Поради това е редно кафявия цвят да се прилага пестеливо на картите , освен , ако трябва да се подчертае негативния характер на изобразяваните обекти . На фиг . 22 кафявият цвят е използван , за да се подчертае негативното отношение на картографа 11 към имперските амбиции на Русия .
10
На теория , червеният и лилавия цвят заемат по-голяма зона от спектъра спрямо синия цвят . Но тъй са в двата края на видимия спектър ( граничат с инфрачервената и ултравиолетовата зона ), те са невидими за хора със стеснен зрителен диапазон и за някои хора части от тях попадат в ( невидими са за тях ), поради което не могат да се използват за оформяне на знаци .
11
Kisaborō Ohara е японски студент от Keio University . Картата е изработена през 1904 година , малко преди рускояпонската война от 1906 година .
28 ГКЗ 5-6 ’ 2023