Поради големият облак от точки , който се получава след генерирането от приложението ArcGIS Drone2Map e извършено редуциране в рамките на обекта
на изследване чрез използване на софтуерният продукт Global Mapper . Благодарение на Global Mapper броят на точките е намален от 97 635 953 до 735 525 точки ( фиг . 13 ).
Фиг . 13 . Редуциране на плътният облак от точки в рамките на обекта
5 . БЛИЗКООБХВАТНО ФОТОГРАМЕТРИЧНО ЗАСНЕМАНЕ С 360 ГРАДУСОВА КАМЕРА RICOH THETA Z1
Ricoh THETA Z1 360 градусова камера е компактен инструмент за заснемане на висококачествени 360- градусови снимки ( 23MP , RAW , JPEG ) и 360-градусово 4K видео ( 3840 x 1920 pixels ). Приложението Ricoh Theta App позволява лесното управление на 360 градусовата камера . За заснемането на Тракийският гробничен комплекс край село Ивански е използвана версия 2.3.1 на приложението Ricoh Theta App за операционна система Android . Генерираните снимки се запазват в албум , намиращ се в приложението инсталирано на смартфона и оттам те се изтеглят и служат за създаване на различни видове продукти .
Заснемането с 360 градусовата камера е извършено с помощта на статив , който се монтира към нея . Позициите от които са направени заснеманията са предвидени да бъдат разположени на не повече от 2 m раздалечени една от друга , за да се постигне по-голямо застъпване между изображенията . Управлението на камерата е изключително улеснено с мобилното приложение Ricoh
Theta App . Направени са няколко на брой позиционирания със статива и заснемания от тях с камерата , като така впоследствие базирано на метода " Структура от движение " ( Stucture from motion ), се обработват изображенията чрез класически фотограметричен софтуер за обработка Agisoft Metashape Professional . Методът SfM е базиран на принципите на фотограметрията , при които значителен брой фотографии , взети от различни припокриващи се гледни точки се комбинират , за да пресъздадат среда – т . е . получава се 3D структура от серия припокриващи се изображения . [ 2 ].
Използвани са 59 изображения които са 360 градусови и имат голямо припокриване помежду си . Изображенията са обработени чрез софтуерният продукт Agisoft Metashape , като е получен 3D модел на Тракийският гробничен комплекс .
360 градусовите изображения , заснети с камерата , в настоящото изследване служат за генерирането на 3D модел , плътен облак от точки , както и за създаването на виртуална разходка на Тракийския некропол . Така полученият облак от точки е в локална координатна система и не е приведен към геодезическа координатна система ( фиг . 14 ).
Фиг . 14 . 3D модел в локална координатна система
ГКЗ 3-4 ’ 2022 20