ОПРЕДЕЛЯНЕ НА КРИВАТА НА ПОДПОРА И ОЦЕНКА НА ВЛИЯНИЕТО Ѝ ПРИ ИЗВЕЖДАНЕ НА ТОПОГРАФСКИ КРИВИ НА ВОДОХРАНИЛИЩАТА
Д-р инж . Румяна Анева , УАСГ
ABSTRACT
The article discusses some basic methods for calculating the size of backwater curves in dams and analyzes the possibility of their application . An analysis was made of the results of the experimental determination of the backwater curve using basic hydraulic formulas and precise geometric leveling . The GPS leveling method was proposed , and its suitability for determining the size of the backwater curve was experimentally investigated . A criterion is proposed for evaluating the influence of the backwater curve on the flooded volumes and recommendations regarding the use of the different methods for its determination depending on the accuracy they provide . наводнения . В този случай дълбочината се увеличава по направление на течението , а наклонът на водната повърхност намалява спрямо наклона на дъното ( I <). Кривата на свободната водна повърхност се нарича крива на подпора ( Фиг . 1 ).
Keywords : hydrographic measurements , backwater curve , flooded areas , and the volumes
РЕЗЮМЕ
В статията са разгледани някои основни методи за изчисляване големината на подпора в язовирните акватории и е анализирана възможността за тяхното приложение . Направен е анализ на резултатите от експериментално определяне на подпора с използване на основни хидравлични формули и с прецизна геометрична нивелация . Предложен е методът на GPS нивелацията , като експериментално е изследвана пригодността му за определяне големината на подпора . Предложен е критерий за оценка на влиянието на кривата на подпора върху завирените обеми и препоръки относно използването на различните методи за неговото определяне в зависимост от осигуряваната от тях точност .
Ключови думи : хидрографски измервания , крива на подпора , завирени обеми , залeти площи .
1 . УВОД
Топографските криви на водохранилищата представят зависимостта между водните стоежи и съответстващите им завирени обеми и залети площи в табличен , графичен или аналитичен вид . Стойностите на завирените обеми и залетите площи се изчисляват чрез пресичане на ЦМ на релефа на язовирната чаша с хоризонтални равнини през определен интервал по височина , започвайки от най-ниската кота до кота найвисоко водно ниво . Изчисленията се извършват при предпоставката , че водната повърхност се намира в пълен покой , т . е . отсъства влиянието на каквито и да било смущаващи фактори като движението на водния поток и различните хидравлични ефекти , свързани с това .
Съгласно законите на речната хидравлика [ Грешка ! Източникът на препратката не е намерен .] равномерното движение на водата по долината на реката се характеризира с наклон на водната повърхност I равен на наклона на дъното i ( I = i ). Намаляването на скоростта на водното течение се наблюдава при вливането му във водохранилището , най-вече при пълноводие или
Фиг . 1 . Крива на подпора
Наличието на крива на подпора в едно водохранилище по принцип би повлияло както върху стойностите на завирените обеми , така и върху размера на залетите площи . Ето защо при извеждане на топографските криви или обновяването им е необходимо да се направи изследване за наличие на крива на подпора и влиянието ѝ върху завирените обеми и залетите площи .
2 . ХИДРАВЛИЧНИ МЕТОДИ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА КРИВАТА НА ПОДПОРА
Авторът е анализирал някои от основните хидравлични формули за определяне на параметрите на подпора [ 1 ], [ 4 ]. Въз основа на анализа на тези формули и направените с тях експерименти е установено , че те са трудно приложими , поради неопределеност на част от аргументите в тях , като скоростния коефициент , средния разход за живо сечение и други .
В други литературни източници [ 5 ], [ 6 ], [ 7 ] се предлагат формули за определяне големината на подпора при различни видове движение на водния поток . Например в [ 6 ] се предлагат алгоритми и софтуер за изчисляване на кривата на подпора , с входни данни : наклон на дъното , коефициент на Шези за грапавина , разход на вода за средно живо сечение , след което с въведените данни се изчисляват хидравличните параметри на кривата на подпора при нормално и критично водно течение . При зададена начална точка , дълбочина и стъпка , се изчертават линията на дъното и кривата на подпора ( Фиг . 2 ).
ГКЗ 3-4 ’ 2023 43