Геодезия, Картография, Земеустройство 3-4'2023 Списание ГКЗ 3-4' 2023 | Page 42

една базова станция . За сигнализирането на контролните точки са използвани хартиени марки и боя .
Направени са 3 полета с Pix4DCapture . Първият полет е извършен с мисия Grid Mission , при която потребителят дефинира размерите на правоъгълник , в който дрона да лети по една ос . Зададена е височина на летене от 70 m . В резултат на заснемането са получени 97 броя снимки .
С софтуерно приложение DJI Pilot са извършени са 5 полета при височина на летене 70 m и план за летене „ Оblique “, подходящ за тримерно моделиране на сгради . Първият полет е при надирен режим на заснемане , като фронталното припокриване на снимките е 80 %, а страничното припокриване – 75 %. Останалите 4 полета са при зададен 45 градусов ъгъл на оптичната ос на камерата спрямо посоката на летене . При тях фронталното припокриване е 70 % и 60 % странично припокриване . В резултат на това заснемането са получени 188 броя снимки .
3 . СЪЗДАВАНЕ НА 3D МОДЕЛ
Фиг . 4 . Схема с разположение на наземните опорни точки
За планиране , осъществяване и контрол на полетите са използвани два мобилни софтуера – Pix4DCapture и DJI Pilot .
Данните от лазерното сканиране са обработени с програмен продукт Trimble RealWorks . За да може да се направи привързването на отделните облаци от точки в единна координатна система , първата стъпка е да бъдат опознати общите точки в отделните станции , които точки представляват предварително поставените плоски марки и естествени точки по повърхността на сканирания обект ( фиг . 5 ). Използвани са 60 идентични точки .
Фиг . 5 . Маркиране на плоски марки и естествени точки по повърхността на сканирания обект
Резултатът от привързването представлява обединен облак от точки , който се състои от 5 505 308 милиона точки , и е георефериран към координатната система на измерванията с тотална станция . За да бъде създаден 3D модел , облакът от точки трябва да бъде изчистен от шумове . За улеснение на този процес е направено автоматично класифициране на точките от облака в три класа : сгради , земна повърхност и висока растителност . Общият брой на точките е редуциран до 3 467 422 .
Получените от полетите с БЛА снимки са обработени със софтуерен продукт Agisoft Metashape Professional . Този софтуер представлява специализиран фотограметричен продукт с пълните възможности за обработка на въздушни изображения от рехав облак от точки до генериране на ортофото мозайка [ 2 ].
Първият етап от обработката е подравняването на 335 снимки една спрямо друга . Резултатът от този етап представлява рехав облак от 501 069 свързващи точки на изображенията и също така се визуализира позицията на камерата за всички снимки . Координатите на земните контролни точки са въведени в системата на Agisoft Metashape . Направено е разпознаването им в отделните изображения и е извършена оптимизация на параметрите на камерата и изчисляване на ротационни и транслационни матрици , както и мащабен фактор за точното георефериране на облака .
Най-продължителният процес при тази обработка е генерирането на плътен облак от точки . Неговото формиране се осъществява чрез изчисление на вече определените позиция на камерата и елементи на външното ориентиране . Резултатът от този етап представлява 90 631 660 броя точки , които имат пространствени координати и цвят , като техният брой след изчистване на шумовете е сведен до 4 375 753 .
40 ГКЗ 3-4 ’ 2023