Фиг . 2 . Актуална корица на електронната версия на списанието
Освен възможност за преглед на текущия брой на списанието , на интернет страницата се поддържа архив с броевете от 2011 г . Редакционната колегия има амбиция да дигитализира и предложи архив от заглавните страници и съдържанието на всички книжки , публикувани от началото на издаване на списанието .
Издаването на списанието в дигитална форма беше потвърдена от решението на УС за включване в членския внос и достъп до електронното издание . Както вече се отбеляза , през 2017 г . електронното издание на списанието ГКЗ получи ISSN номер 2535-0927 . С тази модерна форма за разпространение на съюзното списание се премина към нови възможности за оцеляване на традицията на СГЗБ , в съзвучие със съвременните тенденции и с поглед към бъдещето , която вероятно ще се окаже и единственият възможен начин за публикуването му .
4 . РОЛЯ И ЗНАЧЕНИЕ НА СПИСАНИЕТО ЗА РАЗВИТИЕ НА ГЕОДЕЗИЧЕСКАТА ПРОФЕСИЯ , ИЗРАСТВАНЕТО НА НАУЧНИТЕ КАДРИ И РАЗВИТИЕТО НА СТРАНАТА
В своята 60-годишна история списание „ Геодезия , картография , земеустройство “ изигра изключителна роля за развитието на геодезическата професия , израстването на научните кадри , професионалната квалификация на геодезистите у нас и развитието на страната . На неговите страници , както вече се отбеляза , досега намериха разглеждане всички актуални професионални проблеми на съответния етап от развитието на страната . Няма важен национален , държавен проблем , свързан с геодезията , който да не е дискутиран на страниците на списанието . Примерите са много , известни са и няма да ги изброяваме . Наред с другото , би следвало особено да се подчертае , че списанието беше практически единствената трибуна , където можеха да публикуват своите трудове млади научни работници . Неслучайно при присъждането им на научни степени и длъжности основната част , да не кажем почти всичките им трудове , са публикувани в списанието и до голяма степен в сборниците от международните симпозиуми , провеждани ежегодно от 31 години у нас . Още веднъж ще подчертаем , че списанието остана една от основните предпоставки за научното и професионалното им израстване . Това е изключително важно за тяхното професионално и жизнено подпомагане . Заслужено то е отличено с орден „ Кирил и Методий “ II степен .
5 . ПРИНОСЪТ НА СПИСАНИЕТО В БЪЛГАРСКАТА ГЕОДЕЗИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА
Наред с вече отбелязаното , би трябвало да се подчертае , че Списанието има изключително значение и принос за развитието , обогатяването и документирането на българската геодезическа литература . От изложеното дотук става ясно , че в списанието са публикувани материали от почти всички аспекти на геодезическата литература у нас . Те са в областта на науката , историята , производството , нормативни документи , рецензии , обществени изяви , книгопис , библиография и много други .
6 ГКЗ 3-4 ’ 2021