Геодезия, Картография, Земеустройство 3-4'2021 | Page 7

проф . д . ик . н . д-р инж . Андрей Андреев ; доц . д-р инж . Венета Коцева ; инж . Виолета Коритарова ; проф . д-р . инж . Илинка Иванова ; д-р инж . Иван Калчев ; гл . ас . д-р инж . Надежда Ярловска ; проф . д-р инж . Пламен Малджански ; инж . полк . Петър Данчев ; проф . д . т . н . д-р инж . Станислав Василев ; доц . д-р инж . Тодор Костадинов : предпечатна подготовка : инж . Бисера Иванова .
Настоящото изложение представлява разширение и допълнение на статиите на автора по повод 40- и 50-годишнината на списание „ ГКЗ “ [ 1 ], [ 2 ].
2 . ОБЛИК , СЪДЪРЖАНИЕ И МЕЖДУНАРОДЕН ОБМЕН
Съвременният облик и съдържане на списанието , запазвайки традицията , тясно се вписва в рамките на проблемите на развитието на страната , международната интеграция и сътрудничество и достиженията на геодезията . Запазва се и се поддържа сериозният му ( класически , академичен ) вид . Проблематиката продължава да се поддържа в широк обхват , като се дава място и на най-актуалните съвременни научни и приложни проблеми и новости , заедно с важни проблеми за страната и колегията . Целта е във всеки брой да има разнообразие и всеки абонат и читател да намери интересни за него материали . Да се осигури по-голяма прегледност и достъпност до излаганата материя . За целта , при оформянето отделните статии съдържат подзаглавия , базирани на десетичната номерация . Статиите задължително имат резюме и уводна част , от която бързо да стане ясно за характера и същността на третираните проблеми . Статиите се придружават със заглавие и резюме на английски eзик и на български език , а съдържанието през определени периоди освен на български , се отпечатваше и на английски и немски език , а сега само на английски език . В някои от броевете са публикувани по-специални статии и на английски език , придружени с резюме на български , - практика , която в последно време отпадна . С това се удовлетворяваха определени международни изисквания и се даваше възможност за по-активен международен обмен и възможности за набиране на статии , икономическа изгода при издаването и задоволяване интереса на частта от научната колегия , която ползва английски език . Това е правилно решение , но все още съществуват проблеми за възприемането му .
На страниците на списанието намират място становища на СГЗБ по важни национални проблеми на геодезията : законопроектите , организацията , мястото и ролята , отделни нормативни документи и др . Публикуват се и важни нормативни документи в пълен вид , с което те стават достъпни до широката геодезическа общност . Списанието публикува и материали от важни национални и международни симпозиуми , конференции и събития от живота на Съюза , като напр . важни годишнини от неговото създаване и събитията , свързани с неговото съществуване . Не са изпуснати и новостите , отразявани във вид на статии или реклами ( наши и чуждестранни ), информации за датите на международни научни прояви , рецензии и отзиви на книги и много други . Дава се информации за дейци на геодезията , юбилеи и в памет на напуснали ни колеги .
На корицата на списанието , както се отбеляза , вече 25 години стои богатата на съдържание емблема на Съюза ( фиг . 2 ).
Важен етап в усъвършенстване на типографското оформление на списанието е въвеждането на самостоятелна предпечатна обработка на текстовия и графичния материал , публикуван в списанието . От 2009 г . предпечатната обработка вече се изпълнява в Съюза .
Издаването на списанието се осигурява от редакционна колегия с обезателно рецензиране на предлаганите статии за печат . Рецензентите са членове на Редакционната колегия и висококвалифицирани специалисти и най-вече научни работници и преподаватели в различни университети .
По традиция се поддържаше сравнително широк международен обмен с много страни . Обменът бе постоянен с около 15 сродни геодезически списания на европейски страни , както и епизодично по отделни поводи . С дигиталното му издаване и наличието на интернет , този проблем е решен ефективно . Списанието традиционно се реферираше в някои реферативни бюлетини или заглавията се отразяваха в списания . Броеве на списанието се съхраняват в Националната библиотека . Националната агенция за ISSN присъди на списанието ISSN ( International Standard Serial Number ) международен стандартен номер за периодични и други продължаващи издания , съответно 0324-1610 за печатното издание и 2535-0927 за електронното издание , което се публикува на интернет страницата на СГЗБ .
3 . ИЗДАВАНЕ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА СПИСАНИЕТО
Издаването на списанието беше свързано с редица проблеми , затруднения и грижи през периода на прехода . Преди всичко това са финансовите проблеми , каквито изпитват повечето от издателите на съюзните списания във ФНТС . Това наложи през по-голяма част от последните години да се търсят спонсори , включително и от чужбина . Проблеми се явяват и при осигуряването на статии , което безспорно също нарушава ритъма и качеството на неговото издаване . Икономическите трудности накараха много от пишещите колеги да вложат своите сили , енергия и да се концентрират към жизненото си оцеляване вместо към научни и други публикации .
Оценявайки възможностите и обстановката у нас , световните тенденции и развитието на интернет мрежата и услугите , засиленото международно сътрудничеството и редица други , издателите на списанието следва да се съобразяват с всичко това .
Списанието , наред с отпечатването на статии , информации , рецензии , новости и много други теми в областта на геодезията , фотограметрията , картографията , кадастъра и свързаните с нея области като поземлената реформа , доклади от симпозиуми и много други , ще продължава да публикува становища и важни нормативни документи , които стават леснодостъпни за нашите специалисти . Заедно с това ще се търси неговото подобряване и тематично обогатяване , за което призоваваме за съдействие цялата геодезическа колегия . Трябва да се стремим към по-широк достъп до повече читатели , а също и привличане на спонсори за неговото издаване .
От 2015 г ., благодарение на д-р инж . И . Калчев , списанието се публикува в електронен вид и е достъпно online на интернет страницата на Съюза ( http :// geodesy-union . org /? page _ id = 1668 ):
ГКЗ 1-2 ’ 2021 5