Геодезия, Картография, Земеустройство 1-2'2023 Списание ГКЗ 1-2' 2023 | Page 49

навременна , с голям обем от информация за геодезическите дейности в съвременния инженеринг у нас . Монографията би задоволила нарастващите практически и образователни потребности по приложна и инженерна геодезия , геоинформатика , архитектура и др .
Авторите са посветили своя научен проект , представляващ цялостно издание от 5 отделни книги – Книга 1 , Книга 2 и трите книги – 3 ( 3.1 ), 3 ( 3.2 ) и 3 ( 3.3 ) на Инженерната геодезия и на 150-тата годишнина от основаването на БАН .
Ние считаме с убеденост , като архитект и инженер-геодезист , че новата система от монографии на Георги Милев и Иво Милев е високо научноизследователско и научно-приложно постижение , което заслужава дълбоко уважение и искрени поздравления от колегията . Желаем на авторите здраве и творческо дълголетие !“
2 . Рецензентът доц . д-р инж . Тодор Костадинов от
Катедра „ Приложна геодезия “ на Геодезическия
факултет
в
Университета
по
архитектура ,
строителство
и
геодезия
посочва
следните
оценки :
„ Книгите от енциклопедичния труд на авторите , са посветени на всички аспекти на приложната геодезия , в които се разглеждат обектите и съоръженията на техническата инфраструктура в урбанизирани и извънселищни територии .
В петте книги е използван присъщият на авторите систематичен подход , при който първоначално са разгледали общите въпроси , касаещи геодезическите работи при проектирането и строителството на различните видове обекти и съоръжения , след което в детайли се спират на всеки един тях . Обхватът на третираните въпроси не се изчерпва само с чисто геодезическите аспекти . Разглеждат се законови постановки , технически норми за проектиране , указания , правилници и норми за изграждане , контрол и приемане на строителните обекти , както и редица технологични аспекти , които биха могли да бъдат полезни на инженера-геодезист при участието му в реализацията на подобни проекти . Обръща се внимание на съвременните начини на проектиране с използване на специализирани софтуерни продукти . Приведена е интересна и полезна информация за значими инфраструктурни обекти в нашата страна и в чужбина .
При подготовката на книгите е използван огромен обем разнородна информация , която авторите са анализирали , структурирали и обобщили , пречупвайки я през призмата на собствения си професионален опит като изследователи , проектанти и участници в реализацията на редица инфраструктурни проекти .
Имайки предвид обхвата , структурата и пълнотата на изложението , смятам , че книгите представляват пълноценно учебно и практическо пособие за студенти , докторанти , преподаватели и инженери , ангажирани в проектирането и изграждането на строителни обекти и съоръжения .“
3 . Рецензентът доц . д-р инж . Л . Хрисчев , завеждащ катедра Технология и механизация на строителството посочва следното :
„ Възприет е един оригинален , но същевременно много полезен както за нуждите на системата от монографии , така и на други подобни трудове подход , включващ номериране на съдържанието , фигурите , таблиците , цитиранията на литературните източници , еднотипно структуриране на отделните раздели и др .
Изключително полезно е и интердисциплинарното представяне на съвременното състояние на отделните обекти , и връзката между инженерната геодезия , строителството , архитектурата и устройственото планиране . Приложен е подход , при който , от една страна , се разглеждат общите положения по отношение на сградите и съоръженията , състоянието на нормативната база , изискванията към проектирането , строителството , в т . ч . и технологията на изпълнение , а от друга – много детайлно се разглеждат аспектите на инженерната геодезия , приложими към тях . Много полезно е и включването на редица примери от конкретни обекти .
Позволявам си да препоръчам на авторите да разгледат възможността Книга 3 или тематични подбрани части от нея да се публикуват и на английски език в някои от водещите световни издателства , в т . ч . и такива , индексиращи монографии в световни бази данни като Scopus и Web of Science . Това би дало възможност за популяризиране на изследванията и разработките извън пределите на страната .
В заключение предложените за рецензиране книги от системата монографии „ Приложна геодезия – Част 1 , Инженерна геодезия ”, представляват едно много стойностно научноизследователско и научно-приложно постижение .
Цялостната система от монографии може успешно да се използва от редица специалисти , работещи в областта на геодезията , строителството и архитектурата , с цел решаване на научни , научно-приложни и приложни задачи , както и при организиране и провеждане на обучения за различни образователни и квалификационни степени .
4 . В заключение на подробното разглеждане на постигнатото със системата от монографии чл . - кор . Петър Велинов от Института за космически изследвания и технологии в Българска академия на науките подчертава :
„ Издаден е обобщаващ , интердисциплинарен , рецензиран труд „ Приложна геодезия , част 1 . Инженерна геодезия “ от 5 книги – системи от монографии ( първите през 2017 г ., последните 2 през 2022 г .; подготвян близо 9 години ).
По същество трудът обобщава съвременните проблеми на строителството , архитектурата , устройство на териториите и ролята и мястото на геодезията – Инженерната геодезия при тяхното реализиране . За първи път тази комплексна дейност , е изложена заедно от интердисциплинарна позиция , а Инженерната геодезия и като неотменен неин елемент . В нея безспорна роля имат и други специалисти и Геопространствените техннологии .
Оформен е като единно оригинално дигитално цяло ( 2870 компютърни страници ) с единно съдържание , изложение , номерация и други нови елементи , и кратко представяне на английски език ( заглавна страница , анотация , предговор , съдържание , биографии на авторите ). Няма аналог в литературата . Собствено финансиране .
Структурата на книгите е оригинална . Изложението е в съответствие с действащата нормативна база и възможностите , които предлагат съвременните дигитални апарати , инструменти ,
ГКЗ 1-2 ’ 2023 47