ОЦЕНКИ ЗА КОМПЛЕКСНАТА МОНОГРАФИЯ „ ПРИЛОЖНА ГЕОДЕЗИЯ – ЧАСТ 1 . ИНЖЕНЕРНА ГЕОДЕЗИЯ “
Д-р инж . Иван Калчев председател на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България
1 . ПРЕДСТАВЯНЕ
Комплексната монография „ Приложна геодезия – Част 1 . Инженерна геодезия “ на авторите чл . -кор . проф . д- р инж . Георги Милев и поч . проф . д-р инж . Иво Милев се състои от 5 книги – всяка , от които е система от монографии и още 2 книги – обобщено представяне на комплексната монография , съответно на английски и български език . 1 Комплексната монография представлява многопластово и мултидисциплинарно изложение на конкретни области на геодезическата професия . Предлага на читателите систематизирана , изчерпателна , интересна и актуална информация за разглежданите специфични проблеми . Представлява също успешно завършени стъпки в реализирането на поставената амбициозна цел за издаване на „ Книга на книгите “ в областта на науката и практиката на приложната геодезия . Изключително полезно е и интердисциплинарното представяне на съвременното състояние на проблема , и връзката между инженерна геодезия , строителството , архитектурата и устройственото планиране . Всяка една от разгледаните теми е развита с постигнат стремеж за всеобхватност на поставените проблеми във всеки аспект – теоретичен , терминологичен , нормативна база , последни постижения в технологиите ( инструменти и софтуер ) за решаване на проблемите . Много полезно е включването на много голям брой примери от конкретни обекти . Книгите са илюстрирани с голям брой фигури , схеми , фотоснимки , графики и таблици , което ги прави много полезни от практична гледна точка при използване . Детайлността и актуалността на разработване на всяка една тема , придава енциклопедичен характер на монографичния труд в този проект .
Книгите от комплексната монография са с оригинална концепция , която надхвърля представата за учебник , сборник , научно издание или практическо ръководство .
Изданието на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България е посрещнато с голям интерес от широката специализирана интердисциплинарна аудитория и с високи оценки от рецензенти , преподаватели и деятели не само на геодезическата общност . Много са положителните отзиви , рецензии , мнения , признания , похвали и др ., отразени в редица публикации , представяния , отчети на БАН , e-mail ’ и др . Комплексната монография е представена на заседание на „ Германската геодезическа комисия “ при Баварската академия на науките , на „ Европейския съюз на геодезистите “ и др . Информация е качена на интернет страниците им , също и на Института за космически изследвания и технологии на БАН , Съюзът на геодезистите и земеустроителите в България и други .
В настоящото изложение се представя обобщение на част от мненията и оценките , получени за комплексната монография .
2 . ОТЗИВИ
1 . В своята рецензия чл . -кор . проф . д . а . н . арх . Атанас Ковачев и доц . д-р инж . Венета Коцева подчертават следното :
„ Традиционно за авторите е , че те дават кратки описания за : принципните постановки , същността , изграждането , изискванията , съответната действаща национална и / или чуждестранна нормативна база и за особеностите на изследваните инженерни обекти : мостове ; хидротехнически обекти и съоръжения ; пристанища и пристанищни съоръжения ; хидромелиоративни обекти и съоръжения ; корекции на реки и др . По този метод се използват съвременната инженерна информация и точната терминология , с която строителите и специалистите общуват професионално помежду си , особено като се има предвид интердисциплинарния характер на разглежданите проблеми и задачи . Книга 3 ( 3.2 ) от този амбициозен авторски проект , както и предходните 3 книги от него , представя значителна част от научно-теоретичните и от научно-практическите разработки на авторите .
Длъжни сме да изтъкнем , че в книгите е използвана актуална информация за наши и чуждестранни инженерни обекти и съоръжения : мостове , язовири , пристанища и др ., както и точна инженерна и архитектурна терминология .
Системата монографии е наистина уникална като високо научно постижение в българската приложна геодезия , реализирано от авторския тандем – баща и син Георги и Иво Милеви . Потвърждава се мнението за 5-те книги от този огромен научно-приложен проект : „ Досега у нас няма друго аналогично , монографично , задълбочено и актуално издание в областта на геодезията , строителството и устройство на територията “.
Книгите биха задоволили научноизследователския и научно-практическия интерес на широк кръг строителни инженери , геодезисти , хидромелиоратори , хидротехници , архитекти и други специалисти . Изданието е богато илюстрирано с цветни схеми , фотоснимки , графики , таблици и примери от конкретни обекти , резултати от изследвания , приложение на методите на приложната геодезия у нас .
Книгите са изключително полезни за разширяване на професионалния кръгозор на читателите . Изданието е богат източник на инженерно-геодезическа и строителна информация за преподаватели , докторанти , постдокторанти и студенти от професионалното направление „ Архитектура , строителство и геодезия “ и други интересуващи се от тематиката читатели . Появата на книгата е
1
Същност , роля и значение на системата от монографии в Инженерната геодезия . СГЗБ . С . Геодезия , картография , земеустройство . 2022 , 1-2 , 3-8 ( Георги Милев , Иво Милев )
46 ГКЗ 1-2 ’ 2023