чертане на планове и карти , геодезия и геодезическо смятане , и геодезическо чертане .
Тъй като проф . В . Пеевски е командирован на специализация за 9 месеца в Цюрихското висше техническо училище , през 1942-1943 г . са назначени следните временни преподаватели :
1 . д-р инж . Михаил Венедиков , асистент в Агрономолесовъдния факултет на Софийския университет , за временен преподавател по геодезия за специалността Строително инженерство ;
2 . инж . Владимир Станоев , подначалник на Кадастралното отделение при Столичната община , за временен преподавател по геодезическо смятане за специалността Земемерно инженерство ;
3 . инж . Георги Помаков , началник на Картографското отделение при Географския институт , за временен преподавател по геодезическо чертане за Земемерно инженерство и по чертане на планове и карти за Строително инженерство ;
4 . инж . Димитър Стойчев – хоноруван асистент от март 1943 г ., а от октомври е назначен за редовен асистент . През 1946 г . той е избран за доцент , а от 1951 г . – за професор .
проф . Васил Пеевски , |
проф . Димитър Стойчев , |
народен деятел на науката |
засл . деятел на техниката |
През учебната 1943-1944 г . инж . Венедиков и инж . Станоев са освободени от длъжност и катедрата е в състав : 1 професор , 1 асистент и 1 временен преподавател – инж . Димитър Стойчев .
Учебните занятия обаче продължават до 30 декември 1943 г ., тъй като поради бомбардировките на София на 10 и 11 януари 1944 г . от британските и американски ВВС , катедрата е евакуирана в гр . Ловеч , а проф . В . Пеевски и асистент Д . Стойчев са мобилизирани в редовете на българската армия .
Учебната 1944 / 1945 г . започва с 1-ви , 3-ти и 5-ти семестър на специалностите Строително инженерство , Земемерно инженерство и Архитектура , като на студентите от втората , съответно третата година е признат служебно 2-ри , съответно 4-ти семестър . Пропуснатите лекции и упражнения са вместени в следващите учебни години . Също така се увеличава броят на часовете за лекции и упражнения по геодезически изравнения и по геодезия за строители .
От 5.04.1945 г ., съгласно изменение на Закона за висше образование , катедра „ Геодезия и астрономия ” се преименува в катедра „ Геодезия ” с ръководител проф . Васил Пеевски . По същото време катедра „ Фотограметрия , топография и кадастър " се разделя на две катедри : „ Фотограметрия и топография " с ръководител проф . инж . Асен Райков и „ Кадастър и комасация " с ръководител проф . инж . Кирил Груев като тази катедра е преименувана в „ Кадастър и земеустройство ”, а по-късно в „ Приложна геодезия ”.
Това е първият период на създаване на ВТУ в България , тъй като в началото на учебната 1945 / 46 г ., то се превръща в Държавна политехника .
1.2 . Геодезията в Държавната политехника ( 1945 – 1951 г .)
Държавната политехника запазва структурата си от ВТУ с два факултета :
• Строителен факултет със следните специалности : Строително инженерство , Архитектура и Земемерно инженерство ;
• Машинен факултет със следните специалности : Културно инженерство , Машинно инженерство , Електроинженерство и Индустриална химия .
За първи ректор с едногодишен мандат е избран проф . инж . Васил Пеевски от катедра „ Геодезия ". За първата учебна година се приемат 650 студенти и към 1951 г . и в политехниката се обучават 4400 души . Този брой студенти изисква повече преподаватели . След проведени конкурси заедно с преподаватели в другите отдели , в отдела Земемерно инженерство се избират – проф . инж . Кирил Груев в катедра „ Кадастър и комасация " и проф . инж . Димитър Стойчев в катедра „ Геодезия ". През 1947 г ., 5 год . след създаването на ВТУ , се дипломират първите 14 строителни инженери , 11 архитекти и 5 инженериземемери .
Промените във висшето техническо образование продължават . През 1947 г . се приема нов Закон за висшето образование , който отменя всички закони за отделните висши учебни заведения . Според този закон , към отдела за земемерно инженерство се създават четири катедри : Нисша и висша геодезия , Фотограметрия и топография , Кадастър и земеустройство , Астрономия , Картни проекции и геофизика . Курсът на обучение за инженерните специалности е увеличен на 5 години , а за архитектурните – на 6 години . Преработват се учебните планове за следващата учебна година , като тези за катедрите в отдела земемерно инженерство са много близки до учебните планове в Германия .
Промените продължават и с влизането в сила на следващия Закон за висшето образование през 1948 г ., катедрите в отдела за земемерно инженерство са наименувани :
• Геодезия с ръководител проф . инж . Васил Пеевски ;
• Приложна геодезия с ръководител проф . инж . Кирил Груев ;
• Фотограметрия с ръководител проф . инж . Асен Райков ;
• Висша геодезия с ръководител акад . Владимир Христов .
Откриват се и отдели за минно инженерство и инженерна геология , в които се четат лекции по геодезия и изравнения по метода на най-малките квадрати , триангулации и нивелации от преподаватели от катедра „ Геодезия ".
През есента на 1949 г . в Строителния факултет се основава нов отдел „ Земеустройство “ със специалност „ Земеустройствено инженерство “ за подготовка на специалисти , за организация на територията на землищата на населените места . Част от студентите от земемерно инженерство се прехвърлят в новата специалност , едновременно в I , II и III курс , и тяхната подготовка продължава до 5-ти курс в новата специалност .
10 ГКЗ 1-2 ’ 2023