С у ш т и н а п о е т и к е | ч а с о п и с з а к њ и ж е в н о с т
вешто смишљеног и још боље издекламованог одговора разаберемо све синониме и плеоназме којима нас заспу када поставимо питање – како објавити прву књигу – дођемо до закључка да , заправо , постоје само два начина : да нам је објави неко други о свом трошку , или да је сами платимо . Пошто код већине младих писаца ове земље друга опција , нажалост , отпадне и без великог размишљања , ваља се позабавити првом .
( А баш жалосно , јер је друга опција из више разлога најбоља могућа , чак ју је и Достојевски у својим писмима препоручивао наводећи њене предности .)
Нећу ризиковати да много погрешим ако кажем да сви теже бесплатном објављивању књиге . Томе има много разлога . Објављивање једне танушне књижице која има од 60 до 100 страна , у тиражу од 300 примерака , кошта у просеку између 500 и 800 евра , у зависности од издавача , негде мало више , негде мало мање . Но , иако се чини да је цена главни разлог због којег писци углавном теже бесплатном објављивању прве књиге , сматрам да ипак није , иако је веома важна . Главни разлог лежи у односу нашег друштва према култури , према књижевности и књизи као резултату књижевности . А тај однос нашег друштва према књиже-вности и књизи је такав , да данас нико кога друштво сматра нормалним , уопште не рачуна да би са првом књигом могао постићи било какав успех . Заправо му тако нешто не пада ни на крај памети . Да ће у 99 од 100 случајева прва књига проћи без икакве , па и најмање пажње јавности , данас се то подразумева само по себи . Пошто је то чињеница коју људи који објављују прву књигу , свесно или несвесно знају , логично је питање , ко би данас , за такве резултате , дао толики , муком стечени , свој или родитељски новац ? И одговор је логичан , сам по себи .
Из свега овога следи питање : у чему је , онда , сврха прве књиге ? Зашто уопште улагати труд око њеног објављивања ?
64