БЪДНИ ВЕЧЕР, ОБИЧАИ, ТРАПЕЗА, ВЯРВАНИЯ (готвим се за Коледните празници) | Page 6

благополучие . От подготовката на хлябовете се изключват само момите за женене , за да не отнесат със себе си плодородието , ако напуснат дома .
Самата вечеря на Бъдни вечер е по-скоро ритуал , отколкото хранене . Цялото семейство трябва да седне заедно на трапезата , коята обикновено се слага на земята , върху слама . Така се пресъздава обстановката , в която се е родил Младенеца . Стопанинът разчупва боговицата . Първото парче винаги е за мъртвите ( или Богородица ), второто за къщата , а останалите се раздават на членовете на семейството . На трапезата се седи дълго и никой не била да става . Ако на някой все пак му се наложи , той трябва да ходи приведен , катоотрупано с плодове дърво . Накрая всички напускат трапезата заедно , за да узреят едновременно класовете и посрещат коледарите . Трапезата не се прибира , а се оставя през цялата нощ . Това отново е свързано с вярата , че небето се отваря и близките покойници ще дойдат на вечеря .
Според народните вярвания на Бъдни вечер може да се види в бъдещето , затова се правят различни гадания за времето , плодородието и личната съдба . Например , ако бъдника гори добре и пръска искри , това означава богата реколта . Обичай е да се гадае и за здраве . Всеки от семейството сччупва по един орех и зависимост от това дали ядката е хубава или гнила , го очаква здраве или болест . Младите моми пък могат да сънуват бъдещия си жених , като сложат първата хапка от питата под възглавницата си .
В езическите традиции денят е свързан с плодородието и с началото на нарастването на деня , надвиването на нощта . Затова се и чества , като на трапезата се поставят храни , които при приготвянето набъбват . Извършват се магически действия ( гадаене ) за плодородие , за здраве и благополучие на всеки член от семейството .
6