Автобіографія Михайла Грушевського з 1906 і 1926 років Avtobiohrafiia_Mykhaila_Hrushevskoho_z_1906_i_1926 | Page 16

А В Т О Б ІО Г Р А Ф ІЯ М . ГРУ Ш ЕВСЬКОГО 119
житті , короткі побутові дані . Тут треба зазначити , що А — 1906 { кінчається на 1905 році . Грушевський не подає точної дати свого приїзду до Львова , лише загально згадує , що « за моїм приїздом до Галичини слідом умєір . проф . Огонов ський , і на мене спало т . ск . наукове представництво ' галицької України . Окрім університетських курсів , яікі мусі ли забирати на перших роках дуже багато часу , -я повів публичні ( виклади , взіявся за організацію наукової роботи в недавно зреформованім , але ізов ' сім ще не виведенім на наукову дорогу Науковім товаристві ( ім . Шевченка ». 50 Ці загальникові твердження можна доповнити деякими даними . Грушевський приїхав до Львова з початком жовтня 1894 року , а вж е 12-го виголосив свою інавгураційну лекцію на Львівському університеті . 51 Галицьке .' суспільство прийняло молодого професора з великим ентузіяізмом , про що свідчать численні похвальні згадки тодішній ' галицькій пресі . 52 Тут треба згадати , що ще до своіго приїзду до Львова Грушевський був ' знаний галицьким провідникам , вченим і громаді , як мнюшнадійний історик , співробітник Записок НТШ , львівського « Діла » і « Правди ». 53 Докладні інформації про національне українське ж и т т ія в Галичині він одержав від В . Антоновича і О . Кониського , які тісно ( співпрацювали з галицькими народовцями ( О . Барвінський , Н . Вахнянин і другі ). Олександер Барвінський за всяку ціну бажав , щоб В- Антонович обняв львівську катедру , а не молодий Грушевський — ■проте це не здійснилося , але опісля могло мати деякі наслідки у ізв ’ яках Грушевського з галицькими народовецькими діячами . 54
Грушевський доволі точно зупиняється над своєю1працею в НТШ , в якому він став головним промотором наукової праці вж е з кінця
50 А — 1905 , стор . 5 , А — 1926 , стор . 9 . 51 Докладніше про ці події в нашій праці Михайло Грушевський в боротьбі за український університет , Мюнхен 1968 , стор . 9 — 11 . Про приїзд Грушевського до Львова зберігся цікавий спогад М . Кордуби , « Приїзд проф . Грушевського до Львова », Вістник СВУ , ч . 128 , 1916 .
52 Тут цікаво згадати про реакцію львівського « Діла ». У зв ’ язку з іменуванням Грушевського на катедру історії читаємо у газеті , що « Вість сю вітає Австрійська Русь з щирою радістю ... Дроф . М . Грушевський стане в нас сполучником наукових інтересів між Австрійською і Російською Україною-Русю , а нині , коли Товариство ім . Шевченка почало вже ставити > свої перші кроки яко Наукове Товариство , буде се річчю великої ваги ». Діло , ч . 84 ( 25 квітня 1893 ).
Також характеристичну нотатку знаходимо < в « Правді »: « Історична наука , котрою керуватиме наш професор , не тілько оживить і зміцнить -національну свідомість молодого руського покоління , але й осуне не оден скривлений несвідомістю або неуцтвом погляд і вкаже справдешню , просту і биту дорогу національному розвиткови українсько-руського нарада . Томуж вітаючи щирим і теплим серцем нашого професора , бажаємо йому якнайкращих здобутків на новому полі , широкім і розлогім , але у нас занедбанім » ( Правда , 1894 , кн . X , стор . 711 ).
53 Докладніше в нашій праці Михайло Грушевський і Наукове Товариство ім . Т . Шевченка , Мюнхен 1970 , стор . 8 — 9 .
54 На увазі маємо конфлікт М . Грушевського з народовецьким табором в Галичині .