ГУ / ІАГ. Кінець імперії терору
час цієї операції, на думку дослідниці / Іесі Бондарук, вбито та поранено близько семисот осіб.
Кенгірське повстання, як і попередні, було придушено. Але це означало не кінець руху опору, а кінець ГУ / ІАГу— він уже ніколи не оговтається від завданих ударів і почне швидко валитися. Після повстань у 1953— 1954 роках ліквідовано особливі табори для ПОЛІТВ ' ЯЗНІВ, у 1955 році започатковано загальну реформу місць тримання, до 1957 року припинила існування велика кількість таборів, нарешті, в 1960 році ліквідовано сам ГУ / ІАГ.
За тридцять років через нього пройшло майже 30 мільйонів в ' язнів. Табори для політичних існували і після 1960 року, через них перейшли тисячі людей, останні з яких вийшли на волю аж у 1989-му. Проте табірна система СРСР вже ніколи не повернула собі сили, яку мала за часів ГУ / ІАГу.
Зрощення цієї табірної імперії з цілою імперією СРСР було настільки міцним, що повстання 1953— 1954 років позначилися не тільки на долі в ' язнів, але й на житті всіх мешканців країни. Радянське керівництво в 1956 році на XX з ' їзді КПРС змушене було засудити злочини доби сталінізму, взяти курс на лібералізацію суспільних відносин. Настала « відлига », плодами якої в Україні стали « шістдесятники », дисиденти, самвидав, а отже, новий етап боротьби.
P. S. Попри важливість історії табірних повстань, вона досі є маловідомою. Щойно в 2008 році з ' явився документальний фільм Михайла Ткачука « Загадка Норильського повстання »( до речі, відзначений Шевченківською премією). У 2009 році інформація про ці повстання внесена до шкільної програми з історії( звідки вона була вилучена наступного року міністром Дмитром Табачником), а у 2011 році історик Леся Бондарук захистила кандидатську дисертацію на тему « Український рух опору в радянських таборах у 1940— 1950-х роках ». Тож правда про українських героїв, які поставили крапку в існуванні ГУЛАГу, дуже повільно, але повертається до нас.
Історіяа грифом
« СЕКРЕТНО »
193