Повстанський Гаврош Мандик Хасман
черга проши / іа обидві ноги ) і був по / іонений . Да / іі — допити , під час яких нещадно били . Проте відповіді затриманого Мандика , чи точніше Володимира Дмитренка , адже саме так він назвався , були прості : « Нічого і нікого не знаю . З бандерівцями був , бо ховався від німців . Вони мені нічого не говорили , помагав їм із кіньми ». Витримати тортури ( зокрема , биття сковорідкою по голові ) було непросто , але , врешті , обрана тактика врятувала йому життя . Через дев ' ять місяців його як малолітнього , якому тим паче не могли пред ' явити нічого конкретного , відпустили на волю .
Мандик Хасман залишився жити на Волині , тут одружився . Згодом у 1949 році був мобілізований у радянську армію , служив на Далекому Сході . В армії ним знову зацікавилися чекісти , які почали перевіряти його походження . З ' ясувалося , що в м . Корець Житомирської області немає жодних слідів про народження тут Володимира Дмитренка . Тож довелося Мандику Хасману назвати своє справжнє прізвище і походження .
Після служби повернувся на Волинь , де тридцять п ' ять років пропрацював на шахті . З відродженням незалежності України став активістом Всеукраїнського братства ветеранів ОУН-УПА , отримав кілька почесних відзнак цієї організації . Але , як і більшість його побратимів , — жодної державної нагороди . « Українська влада не любить бандер », — каже одноногий Хасман , сидячи у позиченому інвалідному візку .
Так само не відзначили Мандика жодним чином і його одноплемінники-євреї . Вони з гордістю згадують тих євреїв , які воювали проти німців у лавах польської , радянської партизанки чи Червоної армії . Ті ж , хто виступив проти нацистів у лавах УПА , залишаються забутими .
Можливо , колись це зміниться , і в музеї « Яд Вашем » в Єрусалимі в експозиції про єврейський антинацистський опір з ' явиться інформація і про євреїв — воїнів УПА . А поки і в Україні , і в Ізраїлі домінує чорно-біла історія , де далі діють « українсько-німецькі буржуазні націоналісти » та « жидо-комуна ».
Історія а грифон
« СЕКРЕТНО »
104