Історія війн і збройних конфліктів в Україні Istoriia_viin_i_zbroinykh_konfliktiv_v_Ukraini_Ent | Page 74

Енциклопедичний ДОВІДНИК 71
38 ворожим дивізіям, у т. ч. 15 танк, та моторизованим. На поч. січ. рад. в-ська перейшли в заг. наступ. У результаті контрнаступу і заг. наступу було відкинуто ворога на зх на 80— 250 км. Ця перемога покращила воєн.-політ, і міжнар. становище Рад. Союзу. Вона поклала початок докорінному перелому в ході війни, розвіяла міф про непереможність нім.-фаш. армії.
БІЖ ЕНЦ І— особи, які з метою уникнення реальної чи ймовірної загрози насильства за власним бажанням переміщуються з місць постійного проживання у межах країни( нац. біженці) або за межі кордонів країни( міжнар. біженці).
Б ІЗАН Ц Альфред( 1890— після 1949)— австр. та укр. військ, діяч, підполковник УГА та Армії УНР. Н. у с. Дорнфельд( тепер с. Тернополя Пустомитівського р-ну Львів, обл.) За походженням німець. У роки Першої світової війни— офіцер австр. армії. З листоп. 1918 р. командир Львів.( 7-ї) бригади УГА, групи в-ськ « Південь ». У берез. 1919 р. бригада Б. відзначилась у ході Вовчухівської операції 1919 р. 7.06.1919 р. Львів, бригада УГА розпочала Чортківський наступ 1919 р. За дії бригади під час цієї операції Б. було присвоєно звання підполковника. У серп. 1919 р. його частина успішно діяла в ході наступу об’ єднаних укр. армій на Київ. У січ. 1920 р. підрозділ Б. у складі частин УГА, внаслідок епідемії тифу і повної відсутності боєприпасів, потрапив у критичне становище, був змушений перейти на службу в ЧУГА. 24.04.1920 р. група в-ськ під командуванням Б. вийшла зі складу ЧУГА і, прорвавши пол. лінію ф-нту в p-ні Михнівки, вирушила на з’ єднання з частинами Армії УНР. На поч. 40-х pp. Б.— референт укр. справ в Управлінні Ген. губернії. В 1943— 44 pp. Б. очолював військ, управу дивізії « Галичина ». В 1945 р. Б. був заарештований рад. спецслужбами і засланий. Страчений за вироком суду в Потьмі( Мордовія).
БІЙ— організоване збройне зіткнення підрозділів, частин( кораблів), з’ єднань; може бути загальновійськ., протиповітр., повітр. і мор. Види бою: наступальний, оборонний і зустрічний.
БІЛА ГВАРДІЯ— неофіційне найменування військ, формувань, що боролися в роки громадянської війни проти рад. влади. Походження терміна пов’ язане з традиційною символікою білого кольору як кольору прихильників « законного правопорядку ». Основа Б. г.— офіцерство колишньої царської армії; керівництво— військ, верхи( М. Алексєєв, П. Врангель, А. Денікін, О. Колчак, Л. Корнілов, Е. Міллер, М. Юденич).
БІЛАС Василь(« Оса »)( 1911— 32)— член УВО, ОУН. Небіж Д. Данилишина. Входив до складу Дрогобицької бойової групи ОУН, створеної 3. Коссаком. 19.08.1931 р. разом з Д. Данилишиним за дорученням Крайової екзекутиви ОУН на З У З здійснив замах на керівника Сх. відділу М ЗС Польщі Т. Голувка. Брав участь в експропріаційних актах з метою отримання коштів для діяльності ОУН у Бориславі( 31.07.1931) і Трускавці( 8.08.1931). 30.11.1932 р. Б. разом з Д. Данилишиним, Ю. Березинським, В. Стариком, М. Жураковським, С. Мащаком та ін. бойовиками