Енциклопедичний довідник 69
пиченого Рад. армією за роки Великої Вітчизняної війни. В ході Б. н. о. було здійснено взяття в кільце йодночасне розчленування найбільшого в історії воєн стратег, угруповання пр-ника. Її особливостями стали: проведення арт. підготовки і перехід у наступ на широкому ф-нті вночі із застосуванням прожекторів( 1-йБілорус. ф-нт). Новим в управлінні авіації було створення в 16 ПА централізованої системи радіолок. вузлів наведення. День 9.05 став Днем Перемоги над фаш. Німеччиною.
БЕРНЯК( р. н. і см. невід.)— отаман Армії УНР. У берез. 1919 р. командир залізничної військ, частини укр. армії.
Б Е Х Т Е РЕ Ц Ь( бахтерець)( від монг. бектер)— обладунок зі стальних, залізних або мідних пластин, з’ єднаних кільцями в декілька рядів, з розрізами на боках та на плечах, з підзором( край поділу в кольчуги, край бармиці) або залізною сіткою знизу. Бокові йплечові розрізи мали пряжки та запряжники або ремені з металевими кінцями. Пластини та краї обладунку або опушки, пряжки, запряжники та кінці ременів наводилися іноді золотом або сріблом. Бехтерець робили як з рукавом, так і без нього.
БЄЛ ГО РО Д СЬК А О Б О Р О Н Н А Л ІН ІЯ(« ЗА С ІЧ Н А СМУГА »)— ланка в системі фортифікаційних укріплень на кордоні Рос. держави з Крим, ханством. Проходила головним чином через населені пункти: Охтирка— Бєлгород— Ольшанськ— Воронеж— Тамбов— Валуйки. Перетинала т. зв. Муравський та Ізюмський шляхи. На лінії були рови, вали, побудовані фортеці, на стінах яких стояли гармати, існували вежі йпідйомні мости(« засічні ворота »). Службу на Б. о. л. несли укр. слобід, козаки та рос. служилі люди( стрільці). Б. о. л. значно перешкоджала нападам крим. і ногайських татар у 17 ст., сприяла заселенню та госп. освоєнню півд. регіонів.
БЄЛГОРОДСЬКО-ХАРКІВСЬКА ОП ЕРАЦ ІЯ 1943 Р.( З— 23.08)— в-ськ Воронезького( генерал армії М. Ватутін) та Степового( генерал-полковник І. Конєв) ф-нтів; складова Курської битви. Мета— визволення Бєлгорода і Харкова та створення передумов для визволення Лівобережної України. Нім.-фаш. в-ська, що входили до групи армій « Південь »( Е. Манштейн), спирались на розгалужену, завчасно створену оборону, але вже в 1-йдень операції вона була прорвана. 5.08 рад. в-ська визволили Бєлгород, а 23.08— Харків. Було розгромлено бєлгород.-харк. угруповання пр-ника( 15 дивізій), у результаті склалися сприятливі умови для визволення Лівобережної України. Рад. в-ська просунулися в півд. та півд.-зах. напрямках до 140 км, розширивши ф-нт наступу до 300 км. В операції набуто досвіду відбиття контрударів пр-ника, завдання головних ударів ф-нтами по сильних ділянках ворожої оборони, досягнення високої щільності на ділянках прориву( до 230 гармат і мінометів та 70 танків і САУ на 1 км ф-нту).
БИВАК( бівуак)( нім. Biwak, фр. bivouac)( заст.)— стоянка в-ськ поза населеними пунктами для ночівлі чи відпочинку.