Історія війн і збройних конфліктів в Україні Istoriia_viin_i_zbroinykh_konfliktiv_v_Ukraini_Ent | Page 69

66 Історія війн і збройних конфліктів в Україні:
залишилася Сербія, Валахія, Молдова. Б. м. д. скасований Кючук-Кайнарджійським мирним договором 1774 р.
БЕРЕГОВА О Б О Р О Н А— сили, засоби флоту і берегові укріплення для оборони військ.-мор. баз, портів, узбережжя йо-вів. Оборона мор. узбережжя здійснюється спільними зусиллями сухопут. в-ськ, В М Ф( BM C), ВПС і в-ськ ППО.
Б Е РЕ ЗА КАРТУЗЬКА— місто на р. Яселя в Зах. Білорусі, за 92 км на пн.-сх від Бреста( тепер м. Береза Брест, обл. Республіки Білорусь). Назва « Картузька » походить від костьолу чину картузіанців. У 1934 р. в Б. К. містився створенийпол. урядом концентраційний табір для політ, в’ язнів. Утворений розпорядженням президента Польщі І. Мосціцького від 17.06.1934 р. Відкритий 5.07.1934 р. у будівлях колишнього рос. монастиря. Відзначався особливо жорстоким режимом. У таборі були ув’ язнені сотні укр. діячів, зокрема членів ОУН. Уже в 1934 р. у Б. К. перебувало 200 в’ язнів, у т. ч. 120 укр. націоналістів, 40 членів пол. партії « Обуз народово-радикальни » і бл. 40 членів КПЗУ. Напередодні Другої світової війни у таборі перебувало бл. 5 тис. українців.
Б Е Р Е ЗИ Н С Ь К И И Юрій-Мирослав( бл. 1912— 32)— укр. військ, діяч. Н. у с. Оглядів Радехівського повіту на Львівщині у сім’ ї священика. Навчався у Львів, ун-ті. Член УВО і ОУН. 22.03.1932 р. убив начальника Укр. відділу слідчої поліції Львів, комісаріату Є. Чеховського, який керував слідством у всіх важливих справах заарештованих членів ОУН і відзначався особливо жорстоким поводженням під час допитів. 30.11.1932 р. керував нападом на пошту в Городку Ягайлонському( тепер м. Городок Львів, обл.) з метою здобуття коштів для діяльності ОУН. Під час операції був поранений охороною і, не бажаючи потрапити до рук ворога, застрелився.
БЕРЕЗНЕГУВАТО-СНІГУРІВСЬКА Н А СТУП А ЛЬН А ОПЕРАЦІЯ
1944 р.( 6— 18.03)— проведена в-ськами 3-го Укр. ф-нту( генерал армії Р. Малиновський) у роки Великої Вітчизняної війни. Мета— розгромити пр-ника( 6-та нім.-фаш. і 3-тя рум. армії) у міжріччі Інгульця і Півд. Бугу. В результаті Б.-С. н. о. в-ська ф-нту завдали тяжкої поразки супр-нику( були розгромлені 8 його дивізій), просунулися на 140 км, визволивши від ворога значні території Правобережної України. Здійснювалась в умовах бездоріжжя, розливу річок і весняної повені.
БЕРЕНДЕЇ( берендичі, берендії)— кочові тюрк, племена. Згадуються в староукр. літописах. З поч. 12 ст. разом з торками і печенігами селилися, за згодою князів, у південноукр. степах, поблизу Київ, і Переясл. князівств, особливо в басейні р. Рось. У 1145 р. Б. разом з торками і печенігами увійшли до складу об’ єднання чорних клобуків. Укр. князі використовували кінноту Б.( бл. 2,5 тис. вершників) для боротьби проти половців і в міжусобицях. Після монголо-тат. навали Б. поступово асимілювалися з осн. кочовим населенням Золотої Орди.