64 Історія війн і збройних конфліктів в Україні:
соц., військ., екол., наук.-технолог., інформ. тощо. Правову основу забезпечення Б. н. становлять Конституція України, закони, ін. нормативно-правові акти, а також визнані Україною міжнар. договори та угоди. Оборону України, захист її суверенітету, терит. цілісності і недоторканності кордонів забезпечує військ, організація держави— ЗС України, СБУ, внутр. в-ська, органи і підрозділи МВС України, Прикорд. в-ська України тощо. Складовими елементами Б. н. є також безпека екон., радіац. тощо. Цим елементам властиві заг. риси Б. н., але разом з тим вони мають певну специфіку.
БЕЗП ЕКА ПОЛЬОТІВ( БП)— сукупність властивостей авіац. системи, які забезпечують виконання польотів без льотних пригод( ЛП). Авіац. система( АС)— сукупність AT, екіпажів, сил та засобів управління і забезпечення польотів, об’ єднаних структурно і функціонально. Як первинна ланка АС розглядаються ЛА, льотний екіпаж сили і засоби забезпечення польоту, які об’ єднані польотним завданням. БП забезпечується надійним функціонуванням та стійкою взаємодією всіх елементів АС, чіткою організацією і високою дисципліною льотної роботи, а досягається при повному врахуванні умов організації, забезпечення, управління та виконання польотів. Авіац. умови БП забезпечують польоти ЛА без загрози небезпеки для екіпажу та самого ЛА, а також для населення та наземних споруджень. Найбільш заг. кількісною характеристикою Б. п є середній наліт у часах( авіац. з’ єднання, частини або типу ЛА) на 1 ЛП. Б. п залежить від багатьох факторів, головними серед яких є рівень бойової та морально-психол. підготовки особового складу та якість штурманського, інж.-авіац., аеродр.-техн., радіотехн., медичного, метеорол. та ін. видів забезпечення.
БЕЗП ІЛОТНІ ЗА С О Б И П ОВІТРЯН ОГО НАПАДУ— ЛА, керовані автоматично-автономно або дистанційно. Призначені для ураження наземних та мор. об’ єктів. Включають крилаті ракети, планери, що здатні нести бойовий заряд, безпілотні телекеровані ЛА та ін. Дальність їх дій від десятків до кількох тисяч км, висоти польоту від 50— 100 м до 25— 30 км, швидкості від дозвукових до надзвукових. Б. з. п. н. можуть нести звичайні або ядер, заряди. Запускаються з наземних пускових установок, з кораблів та літаків.
БЕЗП ІЛОТНІ РОЗВІДУВАЛЬНІ ЛІТАЛЬНІ АПАРАТИ— забезпечують ведення стратег., операт., такт, повітр. розвідки на сухопут. і мор. напрямках бойових дій. Оснащуються спец, обладнанням, що дозволяє вести розвідку в будьякий час різними способами( фотографуванням, радіолок. виявленням та ін.).
БЕЗРУЧКО Марко Данилович( 1883— 1944)— військ, міністр укр. уряду в екзилі( 1920, 1940— 44). Н. 31.10.1883 р. у с. ВеликийТокмак( тепер Запорізька обл.). Закінчив учительську гімназію, піхот. юнкерське училище( 1908), служив у 106-му піхот. Уфім. полку. Закінчив Миколаїв, академію Ген. штабу( 1914). Під час Першої світової війни воював на ф-нті, займаючи посади командира роти 106-го полку, старшого ад’ ютанта штабів 42-го і 30-го арм. корпусів, начальника штабу дивізії. У 1917 р. брав активну участь в українізації рос. фронтових частин. Після приходу до