Історія війн і збройних конфліктів в Україні Istoriia_viin_i_zbroinykh_konfliktiv_v_Ukraini_Ent | Page 19

16 Історія війн і збройних конфліктів в Україні :
А Г Е Н Т У Р Н А Р О З В ІД К А — здобування за допомогою таємних агентів зведень про збройні сили , військ . -екон. та мобілізац . можливості держав , а також про устаткування Т В Д та ін .
А Г Р Е С ІЯ ( від лат . aggressio — напад ) — будь-яке незаконне , з погляду Статуту О О Н , застосування збройної сили однією державою проти суверенітету , терит . недоторканності або політ , незалежності ін . держави або народу ( нації ). Найтяжчий міжнар . злочин проти миру і безпеки . Збройна агресія є підставою для індивідуальної і колективної самооборони , передбаченої ст . 51 Статуту О О Н .
А Г Р Е С ІЯ Н Е П Р Я М А — агресія , що здійснюється озброєними воєнізованими формуваннями , бандформуваннями або найманцями , які формально не належать до збройних сил будь-якої держави або приховують свою належність до неї , хоч їхні дії організуються певною державою або за її дорученням .
А Г Р Е С ІЯ П Р Я М А — агресія , що здійснюється безпосередньо збройними силами держави . До прямої агресії належать такі дії : вторгнення або напад збройних сил держави на територію та об ’ єкти ін . держави , окупація або анексія території ін . держави чи її частини ; блокада портів , узбережжя або повітр . простору держави збройними силами ін . держави ; напад збройних сил держави на сухопут ., мор . чи повітр . ( військ , або цив .) сили та засоби ін . держави ; порушення умов міжнар . угоди щодо перебування на території країни збройних сил ін . країни або недотримання установлених строків їх виведення . А Г Р Е С О Р — держава ( військ , союз держав ), яка здійснює агресію . А Д А П Т А Ц ІЯ ( від лат . adapto — пристосовую ) — пристосування організму , особистості до впливу нових подразників або до умов діяльності , що змінилися , і життя в цілому . Поділяється на біол ., фізіол ., психол . і соц . Поняття А . поширюється і на складні техн . системи автоматичного керування .
А Д Ж И М У Ш К А Й С Ь К І К А М Е Н О Л О М Н І — названі за поселенням Аджимушкай ( нині в межах м . Керч ). У роки Другої світової війни в А . к . у листоп .— груд . 1941 р . була база партизанського загону , а з трав , до жовт . 1942 р . героїчно оборонялася частина в-ськ Крим , ф-нту , що потрапила в оточення у ході травневих боїв у p-ні Керчі . Обложені виявили масовий героїзм .
А Д ІЛ Ь -Г ІР Е И II ( р . н . і см . невід .) — крим . хан ( 1665 — 71 ). У 1665 р . за підтримки турків скинув з престолу хана Мохаммед-Гірея IV . Підтримав П . Суховія ( Суховієнка ) і М . Ханенка в їх боротьбі проти гетьмана П . Дорошенка . В результаті домовленості П . Дорошенка і тур . уряду був скинутий з престолу . На крим . престолі його змінив Селім-Гірей , який став союзником П . Дорошенка у воєн , діях проти Польщі і Моск . держави .
А Д М ІН ІС Т Р А Т И В Н О - Т Е Р И Т О Р ІА Л Ь Н И Й У С Т Р ІЙ — поділ території країни на окремі частини — адмін . -терит. одиниці ( краї , області , провінції , штати , департаменти , райони тощо ), на основі якого створюються і діють органи держ . влади та місцевого самоврядування .