Није довољно људима отворити очи. Потребно је и упалити светло.
Александар Ботвиников
А Ф О РИ З МИ
Био је блесав од малих ногу. Политички лидер је послао тек касније.
Био је тако покварен. Када је ушао у власт ништа му се није познало.
Био сам јој први. А имала је и најпрвог.
Боље би било да су ови наши нечији други.
Боље паметна накнада него накнадна памет.
Будале су на челу. Паметни су мало заостали.
Будале су у апсолутној већини. Свако негирање те чињенице је антидемократски чин.
Будалу су прогласили технолошким вишком. А само што је почела да мисли својом главом.
Миленко Мира Шарац
Отвори пенџер и нареди да је пусте, да види, шта та жена хоће.
Ната о`ма` уђе код швапског команданта. Како је примио, и шта су диванили, то сами Бог зна! Знамо само, да су преговори трајали три дана и три ноћи, иза затворених врата. И на радост целог села, Немци пустише ухапшене сељаке.
Сви смо јој били захвални, јер је спасила полак села и доказала да је вешт преговарач. Требало је издржати три ноћи...
Као последица веома тешких преговора, након девет месеци, роди се мали Шваба. У знак захвалности капетану Милеру, што је сељацима поштедео животе, даде му име Миле.
Ондак нас је Ната још једаред спашавала. Таман смо се ратосиљали једног зла, а оно дође друго. Окупатори отишли, ослободиоци дошли. Чељади моја! Не зна се шта је горе. Кад вас јебаваду окупатори, по кратком поступку, ил` ослободиоци, натенане.
Село нам ослободише, Руси, то јест`, Козаци. За њи` смо чули да су храбри, да волу да попију и да млого волу жене. `Ајд`, што су нас ослободили. Зато им фала! И то што пију, фала Богу, наћи ће се дудоваче у свакој кући. Ал` што волу жене... Бог те молов`о, не мож` их сакрити ни у мишју рупу. Дигод виде женско чељаде, они о`ма` заскачу, па била то девојка, јал` баба.
Видимо ми, да је ђаво одн`о шалу, па моли Нату да разговара са њиховим командантом.
Кад је овај вид`о Нату, о`ма` је примио! Чим је ушла код њега, почели су преговори. С овим Козаком су преговори трајали два дана дуже, нег` с Немцом. Канда је овај Козак неки тежак човек. Ал` му је Ната на крају сломила отпор. А могло би се касти, да је и он њу сломио, јер кад је изашла од њега, једва се држала на ногама. Но, важно да је успела. Већ сутрадан су Козаци напустили село.
И овог пута је Ната дала све од себе. А резултат ових преговора је био, да је мали Миле – Шваба, добио брата, Козака, коме је Ната наденула име Коља.
Тол`ко јој је село било захвално, да је по ослобођењу предложише за борачку пензију и деци дечји додатак. Пензију јој одмах доделише, ал` дечји додатак не! Децу су рачунали, као колатералну штету.
3
Касније, кад су јој деца одрасла, ми смо је сви звали баба- Ната. Она се и даље бавила послом преговарача и то веома успешно. А то је од вајкада била тешка професија. Ако успеш, сви те волу. Ако не успеш, ти си јебена странка.
Кад је умрла, да би јој се одужили, позвали смо плек музику. Неки су `тели и почасну паљбу, ал` деда Панта рече:
-Ман`те се људи! Није њој јадници више до пуцњаве. Напримала се она метака, за време тол`ких преговора!
Веселин Милићевић