Észak és Dél I. | Page 18

EGY JOBB KOMÁROMÉRT POLGÁRI TÁRSULÁS tevékenységének egyik ma is aktuális üzenete, hogy a felvidéki magyarok csak egységben, összefogva tudják érdekeiket védeni és keresztülvinni” – hangsúlyozta Duray Miklós közíró, a Magyar Koalíció Pártjának( MKP) volt alelnöke a dombormű ünnepélyes felavatásán, 2011 őszén. Akkor nem lehetett itt rossz egészségi állapota miatt a mártírpolitikus lánya, Malfati Esterházy Alice, aki levélben köszönte meg az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulásunk munkáját. Azóta minden év március 8- án megemlékezünk a mártír politikus haláláról, valamint minden év november 17-én az emlékművünk felavatásáról. Rendezvényeinken filmvetítésekkel, előadásokkal is adóztunk Esterházy emlékének. 2016. március 14-én, születésének 115. évfordulóján tartott megemlékezésünk vendége dr. Molnár Imre történész, Esterházy-kutató volt, aki akkori előadásában hangoztatta, hogy „ Komárom missziót teljesít Esterházy János szellemi hagyatékának ápolásában. Ezt bizonyítja e dombormű is. Leszögezte: Esterházy gróf halálra ítélésével az egész felvidéki magyarság nyakára tették a bűnbakoknak járó kötelet, s 1957-ben börtönben bekövetkezett halála a felvidéki magyarság sorsát, meghurcolását, és az ellenségei által számára kiszabott jövőt is jelképezi. Molnár Imre hangsúlyozta: Nem szabad megfeledkeznünk végső célunkról, ami továbbra is Esterházy rehabilitálása. Ez a felvidéki magyarságnak is elégtételt jelentene.
A Pázmaneum Társulás 2017-ben Esterházyemlékévet hirdetett gróf Esterházy János halálának 60. évfordulója alkalmából. Egyben Felhívással fordult az egyházi és civil szervezetek, ifjúsági mozgalmak, politikai pártok képviselőihez, tagjaihoz, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez, melyhez polgári társulásunk elsők között csatla- kozott.
Meghívásunkra több neves előadó, politikus, ismert személyiség érkezett városunkba. 2010 október 30-án a komáromi Duna Menti Múzeumban Dr. Papp Lajos szívsebész előadása volt az első ilyen rendezvényünk. Ezt követték az évek folyamán a többiek: 2011 novemberében Szaniszló Ferenc, 2012. február 10-én a Selye János Egyetem konferencia-termében Tőkés László püspök, EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke a“ Magyar Önrendelkezés a Kárpát-medencében” címmel adott elő a nagyközönségnek. 2012. március 22-én került sor a Székely autonómia törekvései és a Székely Nemzeti Tanács című rendezvényre, amely-nek helyszínéül a révkomáromi Duna Menti Múzeum díszterme szolgált, szónoka Izsák Balázs a Székely Nemzeti Tanács elnöke volt.
2012. október 8-án, hétfőn 17 órától Duray Miklós felvidéki politikus, címzetes egyetemi docens tartott előadást a komáromi Viking Pub-ban az Egy Jobb Komáromért társulás és a Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Kara Hallgatói Önkormányzatának szervezésében, a Bethlen Gábor Alap támogatásával. Témája a Felvidék problémáinak gazdasági, politikai, erkölcsi és módszertani elemzése és megoldások keresése volt.
2012. november 8-án Bayer Zsolt író, újságíró, publicista tartott beszédben a magyarországi sajtó, és az aktuális politikai helyzet részletes elemzése került terítékre.
Popély Gyula történész, egyetemi tanár 2015. május 26-án 18:00 órai kezdettel könyvbemutatóval egybekötött előadást tartott, FELVIDÉK: MÚLT, JELEN ÉS JÖVŐ címmel Komáromban, a
18