Miti o prehladu
Večina odraslih na leto preboli od 2 do 4 prehlade, pri otrocih je ta številka lahko tudi dvakrat višja. Čeprav se imenuje prehlad, pa je zmotno prepričanje, da ga povzroča izpostavljenost nižjim temperaturam. Že res, da se prehladna obolenja večinoma pojavljajo v hladnejšem delu leta, a vzrok za to je, da se v tem času več zadržujemo v toplih zaprtih prostorih s suhim zrakom, kjer se virusi prehlada lažje prenašajo s človeka na človeka. Edina možnost, da ne bi staknili prehlada, je popolna izolacija od drugih ljudi. Kar pa v centru z 880 dijaki in 130 zaposlenimi ni mogoče.
Mit 1: Prehladite se zaradi mraza
Kot že rečeno, mraz sam po sebi ne povzroči prehlada. Razlog, da so prehladna obolenja najbolj razširjena jeseni, pozimi in zgodaj spomladi, je v tem, da rinovirusi, ki povzročajo prehlade, bolje preživijo v suhem zraku. Poleg tega slednji izsušuje sluznico in jo tako napravi bolj dovzetno za virusne okužbe. Še dodaten dejavnik pa je že omenjeno pogostejše zadrževanje v zaprtih prostorih, kjer se virusi lažje prenašajo s človeka na človeka.
Mit 2: Z inhaliranjem pare proti simptomom prehlada
Ljudsko izročilo pravi, da lahko simptome prehlada ublažimo z inhaliranjem vroče pare. Laboratorijske študije medtem kažejo, da ni prepričljivih dokazov, da bi vdihavanje pare pomagalo odpravljati smrkanje.
Pregled več študij na to temo je pokazal, da inhaliranje pare le redko pomaga pri čiščenju zamašenega nosa in uničevanju prehladnih virusov. V nekaterih študijah so celo ugotovili, da se simptomi po inhaliranju še poslabšajo, medtem ko druga skupina raziskovalcev ni ugotovila razlik med prehlajenimi osebami, ki so se zdravile s paro, in tistimi, ki so dobivale placebo.
Mit 3: Iz prehlada se lahko razvije gripa
Tako pri prehladu kot pri gripi gre za respiratorno obolenje, toda povzročata ga različna virusa. Njuni simptomi se pogosto prekrivajo, toda zmotno je prepričanje, da se iz prehlada lahko razvije gripa. Res pa je, da prehlad oslabi imunski sistem, zato smo v času prehlada bolj dovzetni za okužbo z virusom gripe. Še en razlog torej, zakaj bi ob prehladu morali ostati doma, namesto da gremo v službo.