KRATEK pregled dela od 2014 do 2016( Blaž Belhar) Vodenje društva sem marca 2014 prevzel od prejšnjega načelnika Slavka Rožiča, ki je postajo vodil osem let. Prvi koraki so bili spoznavanje dela in obsega nalog. Izkazalo se je, da je vodenje precej obsežnejše, kot sem si pred tem sploh lahko predstavljal. Svoje delo sem začel z velikim spoštovanjem do predhodnikov in njihovega opravljenega dela. Na srečo je z delom tajnika nadaljeval Matjaž Kos, delo blagajnika je prevzel Robert Vidic, vodenje inštruktorjev in s tem usposabljanj pa Slavko Rožič. Zaradi mojih službenih odsotnosti mi je v veliko pomoč pri vodenju društva moj namestnik Primož Štamcar – Čera, ki je vedno pripravljen poprijeti za kakršnokoli delo.
V letu 2014 je ob novem mandatnem obdobju v različnih komisijah GRZS začelo delovati kar enajst članov našega društva, kar je skoraj tretjina aktivnega moštva. To kaže aktivno angažiranost, vpetost v delovanje GRZS, hkrati pa željo in odgovornost za sooblikovanje čim boljših pogojev in usposobljenosti vseh gorskih reševalcev.
Naše reševalno delo v zadnjih letih narašča, podobno, kot je trend tudi v ostalih društvih v Sloveniji. Število obiskovalcev gora se iz leta v leto povečuje, posledično narašča tudi število nesreč. V našem društvu smo v obdobju 2014 – 2016 opravili 73 intervencij, kar je skoraj 25 na leto.
Naše društvo je bilo vedno pomemben partner pri organizaciji različnih dogodkov na lokalnem in državnem nivoju. Večino teh je popisal že Slavko, izpostavil bi predvsem tiste, ki jih organiziramo sami in so postali tradicionalni. To so Dnevi varstva pred snežnimi plazovi na Zelenici, spominski pohod Šija – Javornik ter duatlon Šija. Vsako leto organiziramo turnosmučarski vikend, zadnja leta smo bili v Stubaiskih Alpah in Dolomitih. V poletnem času opravimo skupen izlet ter poskrbimo za druženje v bolj sproščenem okolju v gorskem svetu. Zelo se veselim vsakoletnih tur zaslužnih članov, ki jih pridno organizira Matija Perko – Janči. Naše veterane vedno preseneti s prijetnim druženjem, ki pa seveda ne mine brez ture in malice.
V letu 2015 smo se soočili s problematiko uporabe prostorov na Policijski postaji Tržič, kjer smo nastanjeni. Varčevanje države je pripeljalo do krajšanja delovnega časa dežurnih policistov, kar posledično za nas pomeni omejeno uporabo sejne sobe, kjer smo se običajno sestajali na tedenskih sestankih, predavanjih, usposabljanjih. Postavljeni smo pred izziv, da dolgoročno rešimo naše prostorsko vprašanje. Zadevo poizkušamo rešiti v sodelovanju s Policijsko postajo Tržič ter Občino Tržič in verjamem, da bomo s skupnimi močmi in voljo našli dobro rešitev za vse.
Z Občino Tržič smo se v letu 2014 dogovorili za dodaten program opremljanja članov na področju turnosmučarske opreme, ki je nujna za delovanje v zimskih razmerah. Z namenskimi sredstvi bomo v letih 2014 – 2017 s to nujno potrebno opremo opremili večino naših članov.
V letih 2014 – 2017 sta z delom v aktivnem moštvu prenehala dva člana, v društvo se je vključilo osem novih kolegov, eden od njih je zdravnik, ki bodo predvidoma v naslednjih 2 – 3 letih opravili potrebne izpite in postali gorski reševalci.
Ob letošnji 80-letnici organiziranega gorskega reševanja v Tržiču bomo pripravili tekmovanje in slovesnost v spomin na dogodke pod Storžičem, na vse srčne može, ki so svoja življenja posvetili reševanju ponesrečenih v gorah.
Varno in srečno v gorah.
Pregled dela GRS Tržič v zadnjih desetih letih
19