Pregled dela GRS tržič v zadnjih desetih letih
Pregled dela GRS tržič v zadnjih desetih letih
Slavko Rožič in Blaž Belhar
PREGLED dela v dveh mandatih VODENJA GRS Tržič( Slavko Rožič) Vodenje postaje GRS Tržič sem prevzel leta 2006, ko smo se gorski reševalci odcepili od Planinske zveze Slovenije in krenili po svoji poti. Zahvaljujoč enotnosti na postaji smo bili med prvimi enajstimi ustanovitelji zveze in tako sem postal prvi predsednik samostojnega Društva GRS Tržič.
Po eni strani je šlo le formalno za drugačno obliko organiziranosti, ki pa je za sabo potegnila nekaj več organizacijskega dela in osebno ter materialno odgovornost predsednika. Prvo leto sem se še precej učil in lovil, v letu 2007 pa smo, ob praznovanju 70-letnice postaje, že delali s polno paro. Postavili smo svojo spletno stran, uvedli obveščanje članov po elektronski pošti in zagotovili dodaten sistem alarmiranja preko mobilnih telefonov. Poleg obveznega usposabljanja, ki ga izvajamo vsako leto, smo marca naš jubilej obeležili s slavnostno sejo in priložnostno razstavo v Paviljonu NOB v Tržiču. Dober mesec kasneje, v času prvomajskih praznikov, je deset naših članov odšlo na Elbrus. Uspeh odprave je bil popoln, saj smo vsi dosegli vrh in s tem še simbolično obeležili obletnico društva.
Junija smo v Poljčah organizirali Seminar“ Okrešelj 2007” ob 10. obletnici nesreče v Turski gori, ki je prinesel neke vrste olajšanja in miru v vrste GRS, sočasno pa je naš član dr. Tomazin predstavil tudi knjigo o tragediji v Turski gori. To leto smo prvič uvedli poletna dežurstva med vikendi, ki so se kljub nekaterim dvomom in pomislekom izkazala za potrebna in se v enaki obliki izvajajo še danes. V jeseni smo ponovno postavili od plazov uničen križ na Škarjevem robu in z blagoslovom obeležja zaključili s prireditvami ob našem jubileju. Prvič smo organizirali tudi kolesarski vzpon na Šijo, ki je bil nato izveden vsako leto, razen v letu 2013, ko je bil zaradi močnega deževja odpovedan.
Kot ponavadi smo tudi leta 2008 sodelovali na tradicionalnem turnem smuku v Vratih, na Valentinovem smuku v Karnijskih Alpah, na Kaninu je bil organiziran Marčijev spominski turni smuk. Od leta 2006 je kar nekaj starejših reševalcev prenehalo z aktivnim delom in leta 2008 so na zboru reševalcev v Poljčah priznanje za 40-letno nepretrgano delo v gorskem reševanju prejeli tudi tržiški reševalci Anton Kralj, Franci Kavčič in Jože Rožič. Maja sta naša člana Primož Štamcar in Sašo Rožič kot prostovoljca sodelovala pri pospravljanju strmoglavljenega Adriinega letala na Korziki. Poleg vseh usposabljanj smo organizirali tudi skupno turo na Ortler v Alpah.
V začetku leta 2009 smo se lotili organizacije turnosmučarskega tečaja za širšo javnost in ga tudi uspešno izvedli. Naš namen je bil osveščati planince in turne smučarje pred nevarnostmi v zimskih razmerah, jih naučiti osnov za delo s plazovnimi žolnami in seznaniti s postopki v primeru nezgode. Tečaj smo uspešno ponovili še v letu 2010, nato pa smo zaradi težav z gorskimi vodniki in tržno inšpekcijo spremenili obliko usposabljanja. Od leta 2012 usposabljanje izvajamo v obliki enodnevnih delavnic in predavanj na Zelenici.
V letu 2009 smo spet obnovili križ na Škarjevem robu, ki ga je ponovno poškodoval plaz.
Pregled dela GRS Tržič v zadnjih desetih letih
17