Zbornik 80 let GRS Tržič | Page 111

V istem obdobju pa je 27. in 28. 4. 1962 potekala reševalna( iskalna) akcija, verjetno prva na našem terenu, v kateri so se neposredno uporabljale RP Fonoport. O tem dogodku je ohranjeno poročilo o akciji in tudi nekaj slik.
“ Na osnovi obvestila LM in odseka ONZ Kranj, se je izvršilo iskanje mrtve neznane ženske. Po izjavi očividca tov. Šota Anton, rojen 2 / 2-1942, v Sremski Čakovac, stanujoč Sremski Čakovac, OLO Virovitica, kmet, naj bi truplo neznane ženske ležalo v snegu pod kočo na Šiji planini. Sporočilo sprejeli 27 / 4-1962 ob 8 uri dopoldne.’’
Prvi dan je bilo v iskanju udeleženih 8 članov GRS in 4 člani ONZ, drugi dan pa 11 članov GRS in 3 člani ONZ( prevoz do Dovžanke).
Na eni od vaj GRS Tržič se jasno vidi radijska postaja Storno. Tudi te smo v Tržiču imeli tri. Na sliki sta( oba žal pokojna) Janko Meglič kot ponesrečeni in Janko Jerman kot reševalec( foto: arhiv Anton Kralj)
Iz arhiviranega vabila je razvidno, da so v maju 1962 v Vratih izvedli prvi tečaj o uporabi radijskih postaj. Najprej teoretični del, nato pa delo na terenu( vzpostavljanje radijskih zvez Vrata / centrala – Luknja – Prag – Turkova planina). Tečaja sta se iz Tržiča udeležila Nadislav Salberger in Janez Hladnik.
Tudi na vajah postaje GRS Tržič so v teh letih večkrat uporabljali RP Fonoport. Prvič na vaji stenskega reševanja na Zelenici 29. oktobra 1961( zapisnik navaja eno radiosprejemno in oddajno postajo in dve čeladi z radio oddajnikom in sprejemnikom), nato na vaji na Zelenici maja 1962 in na Kofcah 1963.
“ Na osnovi poznanega obvestila, se je podala ekipa gorskih reševalcev, skupno s štirimi člani ONZ Kranj, dne 27 / 4-62 iz Jelendola, preko Dovžanke na planino Šijo, v katerem območju naj bi se nahajalo truplo neznane ženske. Po izjavi očividca, naj bi truplo ležalo v snegu cca 100 m pod planšarsko kočo na Šija planini. Ker pa je bil očividec na terenu nepoznan in njegove izjave zelo skope, smo ta dan načrtno preiskovali teren od Počivalnikovega pastirskega stanu do doma na Kofcah. Vse iskanje pa je bilo brezuspešno. Akcijo je oteškočalo neurje, z snežnim metežem in jo od časa do časa popolnoma prekinilo. Ker se vreme do 17. ure ni izbolšalo reševalci pa so bili popolnoma premočeni in ker je šlo le za truplo – mrtve ženske, smo za ta dan akcijo prekinili in sestopili v dolino.
Na osnovi ponovnega obvestila in novih izjav očividca smo za drugi dan, dne 28 / 4- 62, na pobudo ONZ Kranj napravili nov plan za ponovno iskanje. Ta dan je sodelovalo 11 članov reševalcev, trije člani ONZ Kranj in sam očividec. Za učinkovitost iskanja smo se poslužili radioveze( Fonoporti) in sicer
108
Prezrte zveze