Dramskopedagoški pristup olakšava integraciju i korelaciju nastavnih tema , a metodom procesne drame Tanja Novak povezala je sadržaje međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje i dvaju nastavnih predmeta : Hrvatskoga jezika i Tjelesne i zdravstvene kulture ( Korelacijski potencijal procesne drame na primjeru Carevog novog ruha ).
Kada govorimo o kvaliteti poučavanja , nužno je promišljati i o načinima vrednovanja i provjeravanja naučenoga . Upravo načinima vrednovanja , izazovima i mogućnostima u fakultativnome predmetu Dramski odgoj promišlja Željka Župan Vuksan ( Izazovi vrednovanja u nastavi Dramskoga odgoja ), dok Kristina Fiedler , iskustvom iz prakse opisuje na koji način uključuje dramske aktivnosti u realizaciju projektne nastave ( Projekt Ja znam – primjena metoda dramske pedagogije u realizaciji projekta ).
Kompetencijski pristup ovoj temi propituju Sunčica Kunić ( Dramskopedagoške metode u razredu – put poučavanja i razvoja socio-emocionalnih kompetencija ), Lidija Topolovčan i Vesna Rukavina Kovačević ( Dramske aktivnosti u kontekstu kognitivnog razvoja ) te Ana Marija Cimaš , Zlatica Šandor i Ivana Pavišić ( Uloga dramskih igara lutkom u razvoju kompetencija ).
Dva primjera uspješne suradnje u svojim radovima opisuju Ivana Balen ( Roditelji za djecu – kad roditelji postanu glumci ) i Sanja Nuhanović ( Kazališna radionica U svijetu bajki … - suradnja škole i lokalne zajednice ).
Svi izloženi radovi , održane radionice i izvedbe pokazuju i doprinose uvjerenju da je dramska pedagogija učinkovit pristup učenju i poučavanju . Primjenom dramskih tehnika i metoda u razredu / skupini stvara se poticajno ozračje ispunjeno veseljem i smijehom . Naši se učenici / odgajanici igraju i uče u isto vrijeme . No , promišljanje o kvaliteti i unaprjeđivanje odgojno-obrazovnoga procesa prate uvijek ista i vječno prisutna pitanja : što i kako poučavamo , na koje sve načine vrednujemo proces i naučeno , s kojim se sve izazovima i mogućnostima susrećemo vrednujući vlastiti dramskopedagoški rad ? Neke od mogućih odgovora pronađite u Zborniku .
Ipak , ne mislim da ćete pronaći odgovore na sva vaša pitanja . Baš suprotno , svesrdno se nadam da će radovi koje pročitate potaknuti nova promišljanja i uobličiti mnogo novih pitanja o kvaliteti učenja i poučavanja općenito , a posebice u dramskopedagoškome kontekstu .
PREDGOVOR
Maša Rimac Jurinović
7
S A D R Ž A J