Poštovani čitatelji ,
u ime uredništva 3 . Znanstveno-umjetničkog simpozija s međunarodnim sudjelovanjem Kako dramsko izražavanje doprinosi kvaliteti poučavanja zadovoljstvo mi je zaključiti kako se pred vama nalazi Zbornik vrijednih radova .
Raduje me i činjenica da je Simpozij zanimljiv brojnim sudionicima različitih zanimanja . Tako je u radu 3 . Simpozija sudjelovalo više od 200 odgojitelja , učitelja , nastavnika , stručnih suradnika i umjetnika , teoretičara i praktičara dramskoga odgoja . Pritom , ovih potonjih ima nešto više jer je tema skupa vezana uz područje dramskoga izražavanja , koje je usmjereno na cjeloviti razvoj , sazrijevanje i odrastanje pojedinca . 1
Simpozij je tri dana bio mjesto susreta , razmjena novih saznanja i ideja za daljnja istraživanja i suradnju , mjesto izlaganja primjera dobre prakse i dramskopedagoških postignuća u stvaralačkome radu s djecom i mladima . U ta tri dana uživali smo u srednjoškolskim izvedbama dvaju monologa i triju predstava .
Osim užitka u izvedbi , sudionici su mogli stjecati dragocjeno dramskopedagoško iskustvo i znanje u 23 radionice , koje su ponudile mnoštvo različitih pristupa i dramskih aktivnosti . Radionice su bile usmjerene na poticanje stvaralaštva , kreativnosti , kritičkoga mišljenja i inkluzivnosti ; oživljavale su književne ( i ne samo književne ) likove , omogućavale polaznicima igranje sa stihovima i razigravanje lektire ; a nudile su i zanimljive primjere prakse u ovladavanju nastavnim sadržajima uz primjenu dramskih aktivnosti s nastavnim temama iz matematike , fizike , prirode i društva , glazbene kulture i odgoja , jezika i jezičnoga izražavanja ( hrvatskoga , engleskoga i njemačkoga ).
Također , kako to na skupovima već biva , slušali smo , promišljali i raspravljali o plenarnim , znanstvenim i stručnim izlaganjima . Raduje me što ih možete pročitati u Zborniku koji se nalazi pred vama .
Zbornik je podijeljen na dva dijela – prvi dio predstavlja plenarna izlaganja pozvanih izlagača . Nataša Govedić zastupa i obrazlaže ideju da je svakome razredu potreban dramski pedagog ( Zašto svakom razredu treba dramski pedagog ili drama kao polivalentna metoda učeničke ekspresivnosti , rješavanja konflikta i građanske kulture u učionici ). Dramskim se odgojem u okviru kulturnih i pedagoških tradicija bavi Vladimir Krušić ( Dramski odgoj i pedagogija u raznim europskim kulturnim i pedagoškim tradicijama ), a u okviru obrazovnih sustava Nikolina Marinić ( Dramski odgoj u obrazovnim sustavima u svijetu ). Damir Miholić promišlja o inkluzivnosti dramskopedagoškoga pristupa ( Dramski odgoj i djeca s teškoćama u razvoju ), a Zvonimir Peranić postavlja niz pitanja kojima potiče na traženje veza / povezanosti između kazališta , dramske pedagogije i prirodoslovnoga područja ( Kako su povezana dramska pedagogija i pitanja u ( kazališnim ) stvarnostima / realnostima ?). Maša Rimac Jurinović poziva na razmatranje prednosti i izazova u ostvarivanju dramskoga odgoja kao pristupa , odnosno zasebnoga predmeta u odgojnoobrazovnome procesu ( Dramski odgoj – nastavna metoda i / ili poseban predmet ?).
U drugome dijelu možete pročitati stručne i znanstvene radove , koji se bave promišljanjem dramske pedagogije i nastave u okviru različitih nastavnih predmeta ( i područja ), fakultativne i projektne nastave , o korelacijskom potencijalu dramskopedagoških aktivnosti , kompetencijama sudionika i dramskoj pedagogiji kao suradničkoj disciplini .
O primjeni dramskopedagoškoga pristupa u nastavi materinskoga jezika pišu Snježana Čubrilo ( Dramske aktivnosti u nastavi izražavanja , jezika i komunikacije ) te autorice Roberta Rudela , Kristina Mijandrušić Ladavac i Lorena Legović ( Stavovi učitelja u osnovnoj školi o poučavanju čakavskoga dijalekta i korištenju dramskih tehnika i metoda u nastavi hrvatskoga jezika i književnosti ). Svoje iskustvo povezivanja pokreta i nastave materinskoga jezika dijeli Ines Matić ( Pokret u nastavi Hrvatskoga jezika ).
Dramskim se pristupom koristi i u realizaciji odgojno-obrazovnih ciljeva u nastavi engleskoga jezika a izložila ih je Tea Gavrilović Smolić ( Dramske tehnike i aktivnosti u poučavanju engleskoga jezika ) te u nastavi Vjeronauka o kojima piše Nataša Roginek u radu Dramski odgoj u vjeronaučnoj nastavi .
1 Gruić , I ., Vignjević , J . i Rimac Jurinović , M . 2018 . Kazališna / dramska umjetnost u odgojno-obrazovnome procesu : prijedlog klasifikacije i pojmovnika . U : Višejezičnost i višekulturalnost kao izazov u obrazovanju danas i sutra . Uredile : Šetravić , A . i Šenjug , A . Zagreb : Učiteljski fakultet : 119-128 .
6
Z B O R N I K R A D O V A 2 0 1 9 .