Zalai Gazdaság 2020. november | Page 3

AKTUÁLIS

Határozott lépések

( Folytatás az 1 . oldalról .)
Ha eddig kétségeink lettek volna , a Központi Statisztikai Hivatal nemrég közzétett I . féléves statisztikai adatai egyértelműen mutatják a hazai és benne a zalai gazdaság befékezését . Különösen a turizmus és a vendéglátás teljesítményét tépázta meg a járvány : a megelőző év hasonló időszakához képest felére csökkent a vendégek és a vendégéjszakák száma is . A megyei GDP mintegy 6 százalékot zuhant , és javulást a járvány második hulláma miatt csak minimálisan várnak a szakemberek az év egésze tekintetében . Nem véletlen tehát , hogy a kormányzat pengeélen táncolva próbálta egyszerre kezelni a járványt és a végsőkig elmenve védeni a gazdaság pozícióit . A pillanatnyilag december 11-ig tartó korlátozásokkal azonban nem lehetett tovább várni , a járvány tavaszi viszonylagosan enyhe első hullámával szemben most a fertőzések és a halálozások száma is nagyságrendekkel növekedett .
A korlátozásokkal párhuzamosan gazdaságvédelmi intézkedésekről is döntött a kormány a vészhelyzet idejére – vagyis pillanatnyilag 2020 . december 11-ig . Az adófizetési kedvezmények lapzártánk idején a korlátozásokkal különösen érintett ágazatok és tevékenységek képviselőire , az éttermi vendéglátásra , a sporttevékenységre , az előadó-művészeti , múzeumi tevékenységre vonatkoznak azzal a megkötéssel , hogy igénybevételük csak akkor lehetséges , ha a foglalkoztatási helyzet nem változik az adott vállalkozásnál .
Külön rendelkezések vonatkoznak a szálláshely-szolgáltatókra , esetükben azonban állami visszatérítés is járhat a foglalások után , bizonyos feltételek megléte esetén . A Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által is javasolt és szorgalmazott járulék-kedvezmények mellett ismét meghirdette a kormányzat az ágazati bértámogatási programot is , pillanatnyilag csak november hónapra . Kérdés persze , hogy mennyire lesz népszerű a vállalkozások körében az utófinanszírozású konstrukció , tekintettel arra , hogy például a leginkább érintett iparágakban fél év is eltelhet , mire ismét érdemi gazdasági tevékenységet tudnak végezni . Márpedig tervezni , az alkalmazotti kört megtartani akkor lehetséges , ha legalább ekkora időtávot át tud látni a vállalkozás .
Még a vállalkozások körében sem volt egyértelmű a fogadtatása a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara október végén újraválasztott elnökének , dr . Parragh Lászlónak a felvetése , aki azt javasolta a kormányzatnak , fontolják meg a helyi iparűzési adó ( HIPA ) időszakos felfüggesztését . Az önkormányzatok és szervezeteik egyértelműsítették : az ötlet csődbe vinné az önkormányzatokat , de legalábbis nagy mértékben rontaná , sok esetben el is lehetetlenítené a helyi közszolgáltatások finanszírozását . Nem kevés pénzről van szó , 2019-ben a cégek nagyjából 800 milliárd forintot fizettek be az önkormányzatok kasszájába a HIPA révén . Az is igaz ugyanakkor , hogy a tőkeszegény kkv-szektor túlélése a nemzetgazdaság szempontjából sem mellékes , és ehhez a jelenlegi egy hónapos időszaknál jóval hosszabb távú és határozottabb , szélesebb vállalkozói kört érintő kormányzati lépésekre lenne szükség . Ebbe akár a helyi adófizetési kötelezettségek időszakos felfüggesztése is beleférhet , igaz , figyelembe véve a vállalkozói bevételeket terhelő állami elvonások változatosságát , sok minden más is – mutatott rá egy lapunknak nyilatkozó vállalkozó , hozzátéve , az is fontos lenne , hogy a helyi vállalkozások és a helyi önkormányzatok ne egymás kárára próbálják túlélni ezt a nehéz időszakot , hogy megértsék egymás gondjait , és közösen találjanak kölcsönösen elfogadható megoldást .
Egyetlen dolog biztos , a bizonytalanság – fogalmazott egy másik vállalkozásvezető lapunknak a kilátásokról , és hasonló vélekedéseket olvashatunk nem csak Magyarországon , de szerte Európában is , dacára annak , hogy az elmúlt hetekben sorra érkeztek ígéretes bejelentések a védőoltásokat fejlesztő cégek részéről . Ugyanis abban a legtöbb szakértő egyetért , hogy tartós és kiszámítható védelmet és ebből következően esélyt a normális élethez való visszatéréshez csak a védőoltás adhat .

ADÓVÁLTOZÁSOK 2021

2020 . november 17-én az Országgyűlés elfogadta az őszi adócsomagot . Jóval kedvezőbb lesz a KIVA- és egyszerűsödik a HIPA-bevallás . A legfontosabb változásokat foglaltuk össze .
Az SZJA esetében egyszerűsödik és átláthatóbbá válik az adókedvezmények rendszere . A családi adókedvezmény mintájára a bizonyos betegségek után járó személyi kedvezményt is az adóalapból számolják jövőre . A kedvezmény összege továbbra is évről évre együtt nő minimálbérrel .
Bővül a SZÉP-kártya juttatásának lehetősége a közszférában : 2021-től egységesen 450 ezer forint lesz a rekreációs értékhatár a magán- és a közszférában . A SZÉP-kártya keretösszegeinek szochó-mentessége 2021 közepéig megmarad .
A járványügyi szűrővizsgálat adómentes juttatás lesz a vizsgálat időpontjától függetlenül , bármilyen jövőbeli járványhelyzetben is .
Bekerül a hazai áfa-szabályozásba az Európai Unió e-kereskedelmi áfcsomagja , amely többek között eltörli a 22 eurót meg nem haladó importküldemények adómentességét . Azaz 2021 . július 1-től minden külföldről ( nem EU-államból ) rendelt áru után általános forgalmi adót kell fizetni .
2021-től lehetővé válik az adóalap utólagos csökkentése azon behajthatatlan követelések vonatkozásában is , amelyek esetében a vevő ( adós ) nem minősül áfaalanynak – ez elsősorban a lakossági szolgáltatóknak jelent majd érdemi teherkönnyítést .
Az új építésű lakások áfakulcsa 5 százalék lesz 2022 . december 31-ig – erről nem a most elfogadott törvénycsomag , hanem az „ Egyes törvényeknek az otthonteremtési akcióterv bevezetése érdekében szükséges módosításáról ” címet viselő javaslat rendelkezik .
2021-től kivezetik a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó általános fordított adózást , amit már csak az ingatlanhoz kapcsolódó építési-szerelési munkákra lehet majd igénybe venni .
A KATA 2021 . január 1-től életbe lépő – már elfogadott – szabályait is módosítja a salátatörvény . Eszerint , ha a katás adóalany bevétele külföldi kapcsolt partnertől , vagy 3 millió forintot meghaladó összegű bevétel esetében külföldi megbízótól származik , a 40 százalékos mértékű adó a kisadózó vállalkozást terheli , és az adó alapja a 3 millió forintot meghaladó bevételrész 71,42 százaléka .
Jelentős könnyítések jönnek a helyi iparűzési adóban . A 180 napnál rövidebb ideig tartó építési tevékenységet ugyanis jövőre már nem terheli az ideiglenes tevékenység utáni iparűzési adó , ami az ötszázalékos újlakás-áfa mellett újabb lökést adhat a hazai építőiparnak .
A KIVA adókulcsa 2021-től 11 százalékra csökken , a bevételi értékhatár a jelenlegi egyről hárommilliárd forintra , a kilépési pedig háromról hatmilliárd forintra nő .
III . ÉVFOLYAM 11 . SZÁM | 2020 . NOVEMBER
ZALAI GAZDASÁG 3