11
Namen mobilnosti
V projektu mobilnosti na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja (PIU) se osredotočamo na dve prednostni področji, ki sta med seboj tesno povezani.
V okviru prvega področja projekt obravnava vključenost dijakov v praktično usposabljanje (PUD) v tujini z namenom razvoja poklicnih in splošnih kompetenc.
Znotraj drugega področja zasledujemo sodelovanje med šolo in delodajalci, ki usposabljajo dijake v okviru praktičnega usposabljanja pri delodajalcu. Šola želi ustvarjati delovno silo z znanji in s kompetencami, ki bodo na trgu dela uporabne in bodo dijakom omogočale čimprejšnjo zaposlitev.
Cilji mobilnosti
Cilj mobilnosti je:
– neposredna uporaba strokovnega znanja pri opravljanju delovnih nalog, tj. dvig ravni poklicnih kompetenc;
– spodbuditi jezikovno raznolikost, saj je delovni jezik angleščina ali/in nemščina, dodatno s spletno platformo pa se dijaki učijo še jezika države gostiteljice;
– razvijati digitalne kompetence posameznika z uporabo različnih e-orodij in aplikacij, ki služijo kot podpora delovnim procesom;
– okrepiti samopodobo posameznika, dvigniti njegovo samozavest ter začeti sprejemati odločitve in odgovornost zanje;
– spodbuditi kulturno raznolikost, sprejemanje tuje kulture in ohranjanje lastne identitete ter tako soustvarjati skupni evropski prostor.
Dolgoročno se kažejo učinki, kot so: dobro razvite socialne spretnosti, sposobnost prilagajanja in vključevanja v družbo ter lažje sprejemanje odločitev ob sočasnem zavedanju odgovornosti. Na področju strokovnih kompetenc pri dijakih prepoznavamo proaktivnost, boljšo organiziranost pri delu, lažje reševanje problemsko zasnovanih izzivov in večjo motivacijo za delo.
Učni izidi
Rezultate mobilnosti predstavljajo učni izidi. Poenostavljeno – učni izidi natančno povedo, česa se dijak v tujini nauči skozi praktično delo. Učne izide načrtujemo vnaprej, pripravimo jih skupaj z gostujočo šolo, saj nam to omogoča kakovostno praktično usposabljanje.
Stroški
Višina stroškov za bivanje, hrano in lokalne prevoze je zelo odvisna od države, v katero dijak potuje. V povprečju štirje tedni življenja v tujini, vključno s stroški poti, s kulturnimi aktivnostmi in z zavarovanjem, stanejo 1.764,83 eur/dijaka. Denar za navedene stroške prispeva Evropska komisija v okviru programa Erasmus+. Na šoli se trudimo, da je mobilnost brezplačna, stroške morebitnih (zasebnih) nakupov, včasih tudi ekstravagantnih želja pa krijejo dijaki – tovrstne aktivnosti/želje v program niso vključene in so prosta izbira posameznika.
Program Erasmus+ je namenjen dvigu kakovsti na področju izobraževanja
Namen in cilji projekta
Projekti programa Erasmus+ spodbujajo modernizacijo na področju izobraževanja ter spodbujajo sodelovanje med izobraževalnimi institucijami in trgom dela
Število vključenih dijakov, ki gostujejo na praksi v tujini, se iz leta v leto povečuje. Letos jih na gostovanje v tujino odhaja 36.