Venstre Posten nr. 2 2017 Venstre Posten september 2017 | Page 11

VENSTREPOSTEN Nr. 2. 2017

Hvad sker der i VU?

Ny formand for VU i Gribskov

Af Sean Rask Crawford
Siden sidst VenstrePosten udkom i august, er der sket rigtig meget i VU Gribskov! Vi har afholdt vores ekstraordinære generalforsamling i november, hvor vi valgte ny formand og optog nye bestyrelsesmedlemmer. Vi har været afsted til VU’ s Landsstævne i september – hvor jeg selv havde æren af at blive valgt til VU’ s Landsorganisations Forretningsudvalg. Vi har været på gaden for første gang i forbindelse med kommunalvalget i 2017, det var vi den 21. november for at markere, at der kun var ét år tilbage før valget. Og den 21. december afholdes der medlemsmøde i Græsted for foreningens medlemmer for at ønske hinanden god jul og drøfte fremtiden; både kommunalvalg, medlemsindsats og meget mere.
I VU ser vi frem mod det nye år – 2017 bliver enormt vigtigt, både for os, for Venstre i Gribskov og for alle andre VU og Venstre foreninger rundt om i landet. Ganske vist er kommunalvalget først i november 17, men valgkampen er allerede i gang nu – og selvom man måske ikke skulle tro det med Socialdemokraterne og Nyt Gribskovs ageren i de seneste måneder in mente – tager kampen for at genvælge Kim og sikre Venstre så meget indflydelse som muligt i Byrådet kun til i løbet af 2017. Vi vil gøre vores for at Venstre til valget ikke blot skal være kommunens største parti, men også det største parti i blandt kommunens unge.
Generalprøven for valgkampen om de unge kommer allerede i slutningen af januar, når landets skoler holder Skolevalg. Efter vores overbevisende sejr i 2015 er både hele VU’ s landsorganisation og lokalforeningerne spændt til at gentage succesen i starten af næste år.
Så 2017 bliver i sandhed et afgørende år for os alle – vi ved, at vi er klar og vi ved at Venstre er klar!
Godt nytår fra Venstres Ungdom i Gribskov!
Sean Rask Crawford
Jeg hedder Sofie Holder Ågård, jeg er 17 år gammel og bor i Gilleleje sammen med min familie.
I sommers dimitterede jeg fra 10. klasse på Marie Mørks Skole. Jeg har valgt at gå på Lyngby Handelsgymnasium, da jeg har høje ambitioner om at kunne tale kinesisk, så mine arbejdsmuligheder bliver større i den nærmere fremtid, og derudover er jeg formand for VU Gribskov.
Jeg meldte mig ind i Venstres Ungdom for et år siden med et håb om at få et bedre indblik i den politiske verden og udvide min sociale horisont. Venstres Ungdom blev en succes i min verden, og jeg fortryder ikke mit valg.
VU er ikke kun om fest og farver, for som formand ligger der også et ansvar i” jobbet”. Jeg er stadig ny i branchen som VU’ er, men det ser jeg slet ikke som en hindring.
I VU Gribskov mangler vi medlemmer, da vi for nyligt har stået over for et stort generationsskifte, fordi der, som i så mange andre ungdomsforeninger, altid er folk, der flytter over sommerferien. Nu er ferien forbi, og det er tid til, at komme i gang igen. Vi skal ud på uddannelsesinstitutioner, på gader og stræder for at uddele flyers og sprede det liberale budskab til Gribskovs ungdom.
Vi, i VU, arbejder altid på at få så mange unge som muligt med på vognen, og jeg kan love, at ingen kommer til at kede sig i VU Gribskov, for VU er som en bland-selv-butik fuld af gode tilbud til vores medlemmer, og jeg arbejder på at få balance mellem politiske oplæg og sociale hyggeaftner.
For hvert kvartal har vi 3 arrangementer. Vi får besøg af dygtige ordførere og VU’ ere fra andre dele af landet, som kommer og holder oplæg om eksempelvis den politiske situation i Danmark, om EU, om uddannelsessystemet og meget mere.
Derudover er kommunalvalget lige på trapperne, og jeg glæder mig meget til at være en del af et stærkt hold af talentfulde VU’ ere, som kommer til at føre en god og spændende valgkamp, hvor vi står sammen om at støtte vores kandidat Sean. Vi vil alle arbejde hårdt for, at foreningen kan blive endnu større. Vi vil sørge for en stigende udvikling, så flere medlemmer kan få glæde af vores tilbud. Og vi vil arbejde for at få en ung, liberal stemme i Gribskov Byråd.
Side 11