Ordfører Hugo Pedersen
Ordfører Hugo Pedersen
Mange tror de kjenner Hugo Pedersen. Han med det godslige smilet, stødig både på talerstolen og i traktorsetet. Et kjent ansikt i lokalavisene, og et kjent navn i bygda. Men bak tittelen som ordfører i Surnadal skjuler det seg langt mer enn kommunal styring og møtepapirer. Visste du for eksempel at Hugo er halvt Tromsværing, fra selveste Gullesfjord? At han har vokst opp på Nardo i Trondheim, men har bodd så lenge i Surnadal at han nå regnes som Surnadaling på ekte, selv om dialekten fremdeles avslører tette bånd til Trøndelagsregionen.
Med over 40 år i bygda, gift med sin Jorunn siden 1986 og med en sterk forkjærlighet for både gårdsdrift, skog, elv, utmark og... Deep Purple, er det tydelig at Hugo ikke akkurat lever et liv i lavgir. Når han først setter seg i godstolen, noe som ryktes å være en sjelden begivenhet, så går det helst i Youtube og rock med litt trøkk. Men det er som regel noe som må bygges, ryddes eller planlegges, og i tillegg er han ordfører. Som slett ikke er en 8-4 jobb det heller, i krevende tider for kommuneøkonomien i Surnadal.
Ordfører Hugo Pedersen
Hobbybonde og Deep Purpleentusiast
En snakkesalig og reflektert Hugo Pedersen står hjemme på gårdsplassen i Øvre Surnadal. Gården er i full drift, og nå er det neste generasjon som skal ta over, forteller Hugo. Planer for overdragelse er godt i gang, og jeg håper å kunne bidra mer i driften etter hvert. Det er godt å kunne dra i fjøset en fredagskveld etter at ordførerkjedet er lagt bort. Landbruk, friluftsliv og kulturhistorie, alt dette var grunner til at vi flyttet hit. Jeg trives godt her, med nærheten til seterhus i Folldalen, kulturlandskapet på Nordmarka og planlegging av nytt fjøs. Det koster både tid og krefter å holde ting vedlike og bygge ut, og dette er viktig for meg, forteller Hugo Pedersen. Vi har blitt en stor familie etter hvert, og det er godt å se at barn og barnebarn er en del av nettverket rundt oss.
Når Hugo ikke er å finne på kommunehuset, skulle han hatt mer tid til å være i fjøset, i skogen eller langs elva. Da gjerne med et målebånd i lomma og en plan i hodet. Jeg er nok en perfeksjonist, smiler Hugo. Jeg liker å planlegge og organisere. Og jeg liker framdrift på ting, det motiverer meg. Men med ordførerjobben så blir det dessverre for liten tid til dette nå, medgir han.
Jeg skjønte tidlig at det var smart å engasjere seg i frivilligheten og organisasjonslivet, og har lagt ned mange
SURNADAL VÅR 2025 44