8
PEŁNOMOCNIK
W SPRAWIE
ODSZKODOWAWCZEJ WYBIERZ GO ROZSĄDNIE !
Jak wybrać najlepszego pełnomocnika , który nie oszuka , a za to skutecznie i bezpiecznie pomoże w uzyskaniu odszkodowania powypadkowego , podpowiada mecenas Artur Klimkiewicz .
Panie mecenasie , wyobraźmy sobie człowieka po wypadku . Jest w stresie , nie może sobie poradzić . Szuka kogoś , kto pomoże mu z formalnościami i uzyskaniem odszkodowania . Jaka jest Pana pierwsza , najważniejsza porada ?
Artur Klimkiewicz : Przede wszystkim odradzam wszelkie firmy odszkodowawcze . Mają one często mylące nazwy , nierzadko bardzo ładne i wiele obiecujące , ale tak naprawdę nic nie wnoszą do sprawy . Szkodę można przecież zgłosić samemu , nie jest do tego potrzebna jakakolwiek firma . Po co płacić dużo pieniędzy za nic ? W sądzie – w sprawie o odszkodowanie , zadośćuczynienie i rentę – reprezentować klienta może wyłącznie radca prawny lub adwokat . Często słyszę od poszkodowanych , że firmy obiecują zająć się sprawą , a nie wysyłają żadnego pełnomocnika , nie tylko na sprawę karną , ale nawet na sprawę cywilną . Poszkodowani zostają sami z problemem , nie wiedzą , co robić i co mówić w sądzie . A po stronie ubezpieczyciela zawsze jest profesjonalny pełnomocnik – radca prawny . Chociażby ze względu na równość broni warto więc korzystać z pomocy radcy .
Najważniejsze jest zgłoszenie właściwych wniosków dowodowych w odpowiednim czasie . Sąd nie działa tak jak prokuratura , która sama , z urzędu powołuje dowody . Ciężar udowodnienia wszelkich twierdzeń spoczywa na stronach postępowania , dlatego tak ważny jest profesjonalny pełnomocnik . Jeśli w pozwie nie zostaną uwzględnione wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie , sąd nie musi ich później dopuścić , nawet jeśli pojawi się fachowy pełnomocnik .
Podpisując umowę z firmą odszkodowawczą zamiast z radcą prawnym ,