Czy można jeździć rowerem po chodniku ?
Wielu rowerzystów nie chce ryzykować i jeździć po drodze , po której pędzą samochody , więc decyduje się na jazdę po chodniku dla pieszych . Art . 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym informuje , że rowerzysta ma do tego prawo tylko w przypadku , gdy :
• opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem ;
• warunki pogodowe ( śnieg , silny wiatr , ulewny deszcz , gołoledź , gęsta mgła ) zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni ;
• szerokość chodnika wzdłuż drogi , po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km / h , wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów .
Jeżeli warunki te nie są spełnione ( w ostatnim punkcie spełnione muszą być wszystkie trzy jednocześnie ), rowerzysta poruszający się po chodniku jedzie nieprzepisowo , za co może otrzymać mandat w wysokości 50 zł . Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych , kierujący rowerem zawsze jest także zobowiązany jechać powoli , zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym .
Rowerzysta nie ma także prawa jechać buspasem , o ile nie dopuszczają do tego znaki .
Przekraczanie przejścia dla pieszych
Rowerzysta przekraczający jezdnię na pasach dla pieszych ma obowiązek zsiąść z pojazdu i przeprowadzić go na drugą stronę . Nie dotyczy to przejść dla pieszych z wyznaczonym obok przejazdem dla rowerów , przez który można przejechać bez konieczności schodzenia z roweru . Prawo do przejeżdżania przez przejście dla pieszych mają kierujące rowerem dzieci do lat 10 i opiekujący się nimi dorośli .
Wyprzedzanie i wymijanie , skrzyżowania
Rowerzysta jadący na wprost , niezależnie od tego , czy porusza się po ulicy czy po drodze dla rowerów , zawsze ma pierwszeństwo przejazdu . Warto o tym pamiętać w szczególności przy przekraczaniu ścieżki rowerowej .
Jadący drogą z pierwszeństwem – rowerzysta lub kierowca – ma prawo przejechać jako pierwszy , przed pojazdem znajdującym się na drodze podporządkowanej .
Z pasa przeznaczonego wyłącznie do skrętu rowerzysta nie ma prawa jechać na wprost .
Rowerzysta , który na światłach zamierza jechać na wprost , a stoi obok auta skręcającego w prawo , może przejechać przez skrzyżowanie pierwszy – kierowca musi przepuścić rower , aby następnie skręcić bez ryzyka kolizji .
Rowerzysta ma prawo wyprzedzać z prawej strony wolno jadące samochody .
Rowerzysta ma obowiązek trzymać się prawej krawędzi jezdni , jednak bezpośrednio przez skrzyżowaniem , na którym dozwolona jest jazda w więcej niż jednym kierunku , ma prawo jechać środkiem pasa i przekroczyć skrzyżowanie jako pierwszy ( samochód nie może wyprzedzić roweru na skrzyżowaniu ).
Wyprzedzając rowerzystę , kierujący samochodem musi zachować co najmniej metr odstępu .
Jeżeli bezpieczne wyprzedzenie rowerzysty , z zachowaniem co najmniej metrowego odstępu , jest niemożliwe , kierowca auta nie ma prawa wyprzedzić rowerzysty i musi jechać za nim , dopóki nie będzie mógł wykonać zamierzonego manewru .
11