34 Хороший хелпер
ТРЕНЕРУ
ЧАСТИНА II : ТРЕНІНГ
Хороший хелпер
Мета . Допомогти тренеру та групі зрозуміти й сформулювати своїми словами , що означає бути хелпером , і які види допомоги їм можуть бути надані . Крім того , визначити наявні власні ресурси , а також , які додаткові навички та компетенції їм можуть знадобитися .
ВПРАВА
Вправа 3 . Опишіть якості хорошого хелпера
Намалюйте хелпера на плакаті ( Малюнок 1 : Якості хорошого хелпера у вашому суспільстві та контексті ).
Залиште місце для запису коментарів .
• Які відмінності між хелперами чоловічої та жіночої статі ?
• Для вивчення теми використовуйте список питань на титульній сторінці .
• Напишіть коментарі та висновки учасників на плакаті .
РОЛЬОВА ВПРАВА
Рольова гра 1 . Перша зустріч хелпера та уцілілої
Навчіть учасників грати в рольові ігри на прикладі того , як знайти підхід до уцілілої , котра приголомшена тим , що трапилося з нею . Попросіть іншого тренера або учасника надіти шарф , щоб зобразити уцілілу . Потім запропонуйте учасникам попрактикуватися в парах , також використовуючи шарф і задаючи питання . Покажіть їм , як « зняти з себе » свої ролі , а після закінчення рольової гри знову стати самим собою . Переконайтеся , що всі вони роблять це в кінці вправи . Приклад рольової гри можна знайти в 9 розділі частини III .
Підбиття підсумків
В кінці заняття підбийте підсумки обговорення основних питань , про які йшлося . Похваліть учасників . Зверніть особливу увагу на стратегії надання допомоги з урахуванням культурних особливостей . Переконайтесь , що учасники забирають з собою позитивні відгуки про свої сильні сторони та досвід . Важливо розпочати тренінг з того , щоб звернути увагу на наявність у них власних знань . Мета навчання - доповнити й збагатити компетенції та той досвід , які хелпери вже мають .
Ця вправа та рольові ігри разом повинні :
• Допомогти групі краще зрозуміти , як стати хорошим хелпером .
• Пролити світло на особисті та професійні навички уцілілої , характер , поведінку , те , як вона ставиться до інших , як вирішує проблеми , з якими стикається в повсякденній роботі .
• Показати на практиці , як хелпери можуть допомогти в реальному житті , як вони вміють тримати дистанцію , бути близьким другом , слухати .
• Допомогти групі зрозуміти , яким чином підхід , заснований на правах людини , може допомогти їм у роботі .
На вступному занятті група повинна мати можливість проаналізувати те , що відбувається на початку відносин , коли надається допомога .
НАВЧАЛЬНА ІНСТРУКЦІЯ
Після вправи зробіть невелику перерву . Нехай учасники трохи порозтягують тіло та прогуляються . Перш ніж розпочати наступний сеанс , приділіть деякий час заняттям на заземлення та дихання , щоб повернути групу до робочого процесу .