20 12 . Навички спілкування
ЧАСТИНА I : ВІДПРАВНІ ТОЧКИ
12 . Навички спілкування
Мета . Встановити елементи спілкування для створення довірчої атмосфери , в якій учасники зможуть ділитися одне з одним і вчитися .
Жінки , які пережили насильство на гендерному грунті , часто не бажають говорити про пережитий досвід . Проте люди часто почуваються краще , коли мають можливість говорити і бути почутими . Спроби придушити почуття або зберігати мовчання , ігнорування , уникнення чи заперечення смутку або болі викликають стрес і навіть фізичний дискомфорт . Перш за все , важливим є середовище довіри , яке сприяє формуванню взаємин між хелпером і уцілілою . Хелпер повинен брати на себе провідну роль щодо всіх , у тому числі - до уцілілої , ставитися з повагою та почуттям рівності . Хелперів не запрошують до контакту вже тільки тому , що вони - хелпери , тому вам потрібно завоювати довіру уцілілої своєю поведінкою . Уціліла повинна відчувати себе досить комфортно , щоб наважитися бути з хелпером відвертою . Спочатку люди будуть говорити про свої проблеми лише поверхово .
Важливо переконатися , що навіть на цьому тренінгу все те , що сказано , суворо залишиться між членами групи і не виходитиме за межі кімнати .
Під час роботи з уцілілою або з групою уцілілих
• Почніть з пояснення , чому ви вирішили працювати в цій сфері , і поділіться своїм культурним досвідом . Опишіть , як у вашій культурі сприймається гендерне насильство .
• Співпереживайте : висловлюйте бажання зрозуміти ситуацію уцілілої .
• Підтримуйте зоровий контакт з уцілілою , коли це доречно , і приділяйте їй всю свою увагу . Не дозволяйте собі відволікатися .
• Ставте відкриті питання : вони заохочують терапевтичне спілкування , тому що уцілілій необхідно формулювати словами те , що вона відчуває .
• Поважайте цінності та особистий простір уцілілої ; якщо вона не бажає ділитися своїм досвідом , не наполягайте .
• Переконайтеся , що уціліла не відчуває незручностей у зв ’ язку з простором , що утворюється між вами . Запитайте думку уцілілої про те , де вам краще перебувати в кімнаті .
• Якщо вам складно зрозуміти уцілілу , запросіть посередника або людину , що знається на культурних питаннях , яка зможе зауважити непорозуміння , що виникають в результаті культурних відмінностей або неправильного перекладу .
• У разі виникнення незручних обставин або згадування про них будьте делікатні , щоб уціліла відчувала себе якомога комфортніше та в безпеці .
• Переконайтеся , що всі правильно розуміють домовленості , досягнуті в групі або індивідуально . За необхідності повторіть їх ще раз , щоб переконатися , що все зрозуміло правильно ; дайте іншій людині можливість поправити вас , якщо ви щось неправильно зрозуміли .
Про вміння слухати
Навчіться слухати те , що говорить інша людина ; використовуйте також засоби невербальної комунікації . Запитайте поради вашого місцевого посередника в питаннях культурних відмінностей , а потім уважно прислухайтеся до того , як уціліла використовує слова , описуючи свою ситуацію або проблеми , і замість медичних або власних термінів використовуйте її стиль мовлення . Враховуйте все : її голос , звучання її голосу , позу , жести та міміку , мовчання .
« Поглинайте » все , що вона говорить , навчитеся « чути » її почуття . Ви можете слухати уцілілу зі співчуттям і жалем , але вам ніколи не зрозуміти , як вона себе почуває .