Ukrainian - Mental health and Gender based violene 2016 | Page 21

12 4 . Гендерне насильство в умовах конфликтів та війни
ЧАСТИНА I : ВІДПРАВНІ ТОЧКИ

4 . Гендерне насильство в умовах конфликтів та війни

Мета . Уточнити значення поняття « гендерне або сексуальне насильство » в умовах воєн , чому його називають « знаряддям війни », а також як воно впливає на окремих осіб і суспільство в цілому .
Гендерне насильство в умовах воєн часто здається непередбачуваним і випадковим , але його використовують як стратегічну зброю для перемоги та приниження супротивника . Впродовж століть воно було характерною рисою воєн і конфліктів , і сьогодні в цьому контексті асоціюється з етнічними чистками , геноцидом , сексуальним рабством , примусової проституцією , торгівлею людьми , викраденнями ( в основному молодих дівчат ), залежністю від чоловіків-благодійників у таборах біженців тощо . Згвалтування використовують як знаряддя війни для залякування та приниження сімей і громад , а також позбавлення людської гідності тих , кого вважають ворогами . Жінок часто примушують надавати сексуальні послуги солдатам .
У червні 2008 р . Рада Безпеки ООН одноголосно ухвалила резолюцію 1820 ( SCR 1820 ), яка розглядає питання сексуального насильства в ситуації збройного конфлікту та в подальший період . У 2009 р . Рада Безпеки ухвалила резолюцію 1888 , яка закликала держави-члени вжити ефективні заходи , щоб припинити використовувати сексуальне насильство в якості тактики ведення війни . У резолюції 1888 йдеться про практичне виконання деяких рекомендацій , викладених у резолюції SCR 1820 . Завдяки цим резолюціям міжнародне співтовариство чітко підтвердило , що сексуальне насильство застосовується для ведення війни , і що така поведінка суворо заборонена . Згвалтування під час війни тепер вважається військовим злочином .
Згвалтування розглядається як знаряддя війни , оскільки його використовують для руйнування громад зсередини . У багатьох суспільствах жінки відповідають за виховання молоді та догляд за людьми старшого віку , а під час війни вони можуть бути годувальницями сім ’ ї . Принизити жінку - означає також принизити її чоловіка , який не зміг захистити її . Згвалтування руйнує довіру та соціальні зв ’ язки . Після згвалтування від багатьох жінок відвертаються , таврують ганьбою та ізолюють . Згвалтування під час війни та вагітність в результаті нього також слугували для етнічної чистки , щоб продемонструвати владу та знищити ворога . Гендерне насильство під час війни мало дуже серйозні наслідки . З точки зору психології , це велика травма , яка часто викликає сильний фізичний біль і страх . Часто жінкам передаються захворювання , особливо в умовах небезпеки , відсутності доступу до медичної допомоги та інших видів підтримки . Тому вкрай важливо допомагати жінкам , які пережили насильство , щоб відновити їх людську гідність та самоповагу , створити умови , в яких вони відчують себе захищеною частиною суспільства .