Tréningový proces vo futbale arsene wenger | Page 6

1. Profesionální topkluby s mládežnickou akademií.

Tyto kluby jsou na úplném vrcholu pyramidy. Jsou to po většinou prvoligové týmy, které vychovají mnoho talentů do fotbalového světa. Zajímavostí však je ten fakt, že původně mělo statut top akademie 36 týmů. KNVB (holandský svaz) však chtěl, aby nastupovali nejlepší z nejlepších proti nejlepším z nejlepších, a tak zredukoval počet účastníků z 36 na 13, přestože je 18 účastníků v nejvyšší holandské lize. Akademie tak mezi sebou musí spolupracovat, nejlepší hráči přecházejí do té nejlepší akademie (nejlépe postavený klub v tabulce). Jen tak pro představu převedenou na české poměry. Umíte si představit, že by např. Bohemka spolupracovala se Slavií, vzhledem k blízkosti lokalit obou klubů?

Pyramida

Na rozdíl od nás mají v Holandsku tři stupně pyramidy.

2. Profesionální /amatérský fotbal

Patří sem kluby, které dříve měly akademii, ale vzhledem k redukci o ni přišly. Také sem patří špičkové amatérské kluby. Tato skupina vyplňuje prostředek pyramidy. Pro tuto skupinu se vytvořila soutěž mezi amatérským a profesionálním fotbalem. Nemohu zapomenout zmínit zajímavý příklad, že i v amatérském klubu se dá vychovat špičkový hráč. Dirk Kuyt působil až do svých 18 let v amatérském klubu Quick Boys a dnes patří do širšího kádru Holandska a Liverpoolu.

3. Amatérský fotbal

Tyto týmy vytváří základ pyramidy. Často v nich působí v roli trenérů rodiče. U této nejnižší úrovně působí cca 50% trenérů s nejnižšími licencemi a 50% rodičů. To se ale svazu moc nelíbilo. Původně to bylo tak, že svaz pořádal školení v Amsterdamu, kam ovšem lidé nedojížděli. A tak se rozhodl školit přímo v klubech. Je to správná cesta, jak navýšit počet vzdělaných trenérů. Až 75% školení ročně jsou právě tyto školení pro menší kluby.