SZIG évkönyv 2019-2020, 2020-2021 | Page 49

Akikre büszkék vagyunk ... inkább . Az angol és a német nyelv mellett szabadidejében szívesen ismerkedik , foglalkozik a francia nyelvvel is . 10 . -ben az egész osztály kíváncsian , érdeklődéssel hallgatta a könyvéről szóló beszámolót , ugyanis akkor írta a regényét .
A magyar nyelvi OKTV-re 11 . -ben jelentkezett . Az írásbelit követően továbbjutott a második fordulóba , melynek feladata : értekezést írni a megadott három téma egyikéről . Hunor egy új tudományterület , a nyelvi tájkép mellett döntött . A nyelvi tájképet az emberi környezetben látható jelek pl .: utcatáblák , plakátok , feliratok , falfirkák jelentik . Dolgozatának címe : Sopron nyelvi tájképe , melyben elsősorban a szolgáltatásokra koncentrálva mutatta be , milyen történelmi-nyelvtörténeti folyamat eredményeként alakult ki városunk mai utcaképe . Felkészülése során járta az utcákat , interjúkat készített , fotózott , értekezését a saját képeivel illusztrálta . ( Sajnos a verseny harmadik , szóbeli fordulója elmaradt .) Az OKTV-n a 25 . helyezést érte el .
Hunor nemcsak kitűnő tanuló , és kitűnőre érettségizett diák , hanem nagyszerű ember , különleges egyéniség . A feladataival kapcsolatban igényes , pontos , kitartó , alázatos ; az eredményei ellenére szerény . Különleges a fanyar humora , öniróniája ; kreatív , közvetlen , őszinte , empatikus , önzetlen , segítőkész . A beszélgetések során mindig lehet tőle valamit tanulni . Angol- és németnyelv-tanárnak készül . Nagyon büszke vagyok rá !
Kovácsné Bella Irén osztályfőnök , magyartanár
Dudla Zsolt : Sopron könnyűzenei élete a 60-as , 70-es , 80-as években ( részlet )
1979-ben a 14 éves Schmiedl Tamást ( Smicit ) és unokatestvérét , a 11 éves Mentes Norbertet megragadta a Beatles , a Rolling Stones és a Led Zeppelin zenei világa . Utóbbi egy Moby Dick című számot is kiadott . A fiatal gyerekek tanárt is találtak , nem kisebb személyt , mint a Suba néven ismert Tujmer Gézát , az egykori Nautilus egyetlen olyan tagját , aki zenei karrierjét Sopronban folytatta . Kiváló rádiótechnikai műszerész lévén épített erősítőket is , melyek olyan hangfalakat is meghajtottak , melyeket aztán a Moby Dick használt .
Az első néhány év még nem volt különös . ’ 80-ban csatlakozott hozzájuk Jancsó Miklós basszusgitáron és Horváth Zoltán dobon . Állandó basszusgitárosuk végül Giczi Kurt lett , dobosuk pedig Rozsonits Tamás ( Rózsi ). Énekest is kerestek egy darabig , így kerültek kapcsolatba a prakkeros Kőmíves Péterrel . Ő a nagy korkülönbség miatnem sokáig maradt , viszont a megürült Zárgyárban próbahelyszínt szerzett nekik . Ekkorra a hétvégente tartott éőzenei koncertek kora leáldozott , a Prakkerral ellentétben a Zárgyár nekik már ténylegesen csak a próbák helye volt .
Akikre büszkék vagyunk ...
A fogékony soproni közönség , elődeikhez hasonlóan őket hamar befogadta , 1982-es első koncertjük a Lisztben rögtön emlékezetesnek bizonyult . A kb . 750 fő befogadására alkalmas csarnok nemcsak , hogy megtelt , de ugyanennyien rekedtek kint is . Ez már csak azért is érdekes , mert az ugyan ezen a helyszínen játszó , ekkorra befutott Karthagónak és Korál is csak fél-háromnegyedház gyűlt össze . Egyrészt ez lehetett amiatt is mert az említett zenekarokra a belépő nem 10 Ft volt , másrészt meg kell említeni , hogy az itt összegyűlt fiatalok közül többen később lelkes Moby Dick-rajongók lettek . Közülük vitathatatlanul Giczy Kurt osztálytársa és barátja , Gőbl Gábor az , akire a koncert a legnagyobb hatást gyakorolta , ő nemsokára már rajongóból első számú szervezővé lépett elő .
Eddigre már elkészültek olyan , ma is népszerű számaik , minta Patkányirtás , A bűn Krisztusa és a III . Világháború előtt , és természetesen már ekkor felmerült egy esetleges lemez is , azonban az évtized első felében , a független kiadók megjelenése előtt , erre lehetőség még nem volt . Hogy az MHV miért nem engedte őket megjelenni , arra hivatalos indoklás nincs , Gőbl Gábor véleménye viszont megalapozottnak tűnik : „ Az én elgondolásom szerint nem azért , mert hallgathatatlan lett volna a zene , hanem azért , mert szövegileg voltak benne számukra problémás dolgok . Soha nem mondták azt , hogy mi azt érezzük belőle , hogy ti tagadjátok a szocializmus fejlődését . De ha meghallgatom a korai Pokolgépet vagy a korai Ossiant , ahhoz képest én szövegében egy kicsit radikálisabbnak érzem a Moby Dick-et . Hogy ez így van-e , azt az érdeklődő hallgassa meg , döntse el . Az biztos , hogy a Pokolgép és az Ossian átment a szűrőn . Azt is tudom , hogy a Pokolgépnek át kellett alakítania néhány sort , ahhoz , hogy megjelenjen a lemezük .”
Maradt tehát az alternatív lemezterjesztés . Több demó készült , többszáz házilag másolt lemezt adtak el , de az ismertséget végül nem ezek , hanem a turnék hozták meg .
1985-ben Rozsonits Tamás kapcsolatait és a demójukat felhasználva ők is eljutottak Salgótarjánra , akárcsak korábban a Nautilus . A rendezvény ekkori nevei Salgóbányai Rocktábor volt , akárcsak annakidején , most is a legjobb zenekarok jelentek meg , akikkel elismert zenészek foglalkoztak ( Baló István , Szűcs Antal Gábor , Dandó Péter , Szakcsi Lakatos Béla , Berki Tamás ). Nem kevésbé volt fontos az ORI-vizsga . A kulturális intézményekben rendezett fellépésekért ekkor még mindig az Országos Rendező Iroda felelt , és ORI-engedély hiányában tehát fellépni ezekben nem is lehetett . Ezt az engedélyt a Moby Dick nem kapta meg . Inkább ideológia lehetett a háttérben , a heavy metal volt túl sok a zsűri ízlésének , tehát nem zeneileg nem ütötték meg a szinten . Ezt támasztja alá , hogy a közönség körében a legsikeresebbnek bizonyultak , és a másik zenekar , aki rajtuk kívül nem kapott engedélyt , később szintén befutott . ( Pál Utcai Fiúk ).
A salgóbányaihoz hasonló , kisebb versenyeken szakmai elismerésben is részesültek . Például ’ 86-ban egy dombóvári tehetségkutatón a győzelem mellett egy szövegekért járó különdíjat is hazavihettek . Meg kell jegyezni , hogy ők maguk a versenyeredménynél a közönségnél elért sikert mindig többre tartották . „ Ezek a versenyek szinte csak arra voltak
94
Soproni Széchenyi István Gimnázium
Soproni Széchenyi István Gimnázium
95