SZIG évkönyv 2019-2020, 2020-2021 | Page 47

Akikre büszkék vagyunk ...
DIÁKJAINK TUDOMÁNYOS MUNKÁIBÓL
Gögh Nóra : A média hatása a sportnyelvre ( részlet )
Dolgozatomnak ebben a részében a sportsajtó tükrében vizsgáltam a tornát .
Fábián Pál a sportújságírásban háromféle stílust különít el : léteznek szakszövegek , tudósítások , illetve érdeklődést keltő beszámolók . Ezek az irányzatok nem csupán stílusukban , de tartalmukban is különböznek , ám a gyakorlatban gyakran keverednek . Fábián Pál ezek szétválasztását szorgalmazta , de ez az általa javasolt nyelvújítás már nem ment végbe , bekövetkezése a jövőben sem valószínű .
A Nemzeti Sport 1972 . és 2012 . között megjelent , olimpiai időszakból származó archív lapszámait tanulmányozásából az alábbi következtetéseket vontam le a nyomtatott sportsajtó nyelvezetének változásáról :
A Nemzeti Sport , mint a hazai sporttudósítás máig egyik legnevesebb orgánuma , kezdetben a sporteredmények hivatalos hangvételű , tömör , tényszerű közlésre szorítkozott . Akárcsak a sajtó egyéb ágai , a spottudósítás nyelvezete is az akkori politikai helyzethez igazodott , ez például az 1972-ben megjelent „ Női talajon szovjet barátaink hármas sikert arattak ” című cikk címében szereplő „ szovjet barátaink ” -hoz hasonló kifejezéseken keresztül nyilvánul meg . Fokozatosan megfigyelhető azonban a tudósítások nyelvezetének , információtartalmának kiszínesedése . Kezdetben ezek a jelzők és szóalkotások még visszafogottak voltak ( pl . „ látványos ” szerpróbák , „ nagy ” érdeklődés , a magyarok részéről „ kissé elfogódott ” szereplés , „ A Duplaszaltók Világában ” című cikk címe , 1976 .). A 2010-es évekre a tudósítás a puszta tényközlést messze meghaladva a néző számára szinte az események közvetett átélését tette lehetővé , és karakteres , a nem sportközpontú hírlapokétól nagyban eltérő nyelvezet alakul ki . ( Pl .: 1992 . júl . 28 .: „ Az álmok korlátai ”, 1992 júl . 30 .: „ A lányok a hatodik helyre szaltóztak ”,)
A Nemzeti Sport Online a sportnapilap internetes változata , mely 1997 . október 10-én indult el . 2007-ig az NSO-t a laptól különböző újságírógárda alkotta , ekkor azonban önálló rovatként beolvasztották az online lap szerkesztőségét a nyomtatott újságba . Tartalma ettől kezdve különbözik a nyomtatott újságétól , jellemzővé vált rá az internetes hírlapok szenzációhajhász mivolta .
A Nemzeti Sport online felületét 2003-tól 2019-ig vizsgáltam . Ebben az időszakban az online felületen olvasható cikkekben számos közös vonás figyelhető meg , ezek közül az egyik a jelzők minősítő használata . A kiemelkedő teljesítményt nyújtó tornászokat például így jellemzik : Marasz a nyújtó királya , Csollány az utolérhetetlen ezüstgyűrűs , Csollány a gyűrűk ura , Berki a lovasúr , Biles a legyőzhetetlen .
Akikre büszkék vagyunk ...
Ez a fajta „ stilisztikai megoldást ” a külföldi újságokból vették át . A tornászokról való véleményalkotás mellett kiegészítő információk szolgáltatásával is igyekszik felkelteni az olvasók figyelmét , ezekben a címekben megnő a mozgalmasságot kifejező igék szerepe . Pl .: Simone Bilesről számos cikk jelent meg , melyek kifejezetten a magánéletével foglalkoznak , pl . „ Rio 2016 : mélyről jött a kétszeres bajnok , de már beszél az anyjával ” 2016.08 . A botrányügyek szintén jelen vannak az online felületen . Pl .: „ Torna : korhamisítás miatt megfosztották Kínát olimpiai bronzérmétől ” A tornasport újdonságai is megjelennek a felületen : említést tesz a Berki-elemről , illetve a legújabb magyar tornászról elnevezett gyakorlatról , a Babos-elemről . Továbbá más korok neves tornászaink elismeréseiről is szól ( pl . „ Torna : a halhatatlanok közé választották Ónodit és Csollányt ”).
Más hírportálok esetében még inkább az érdekfeszítőnek , figyelemfelkeltőnek ítélt történetek kerülnek a középpontba . Az Index . hu hírportál sportrovata kezdetben szintén a tárgyilagos híradás irányvonalát követte , később azonban a sportvilággal kapcsolatos bulvárhírek nyertek teret . A legkorábbi tornasporttal kapcsolatos bejegyzés 2008-ból származik . Ebben az időszakban a cikkeket a szakszerűség jellemezte , csupán az elért eredményekről tudósítottak , noha nyelvezetük a többi korabeli sportújságéhoz hasonlóan színes , érdekkeltő volt . 2015-től kezdve a tudósítások egyre több , a sportélet és a bulvársajtó határmezsgyéjén elhelyetkedő , a sporthoz nem közvetlenül kapcsolódó témát öleltek fel . Ezek közé tartoznak a sportolók magánéletével kapcsolatos tudósítások ( pl . „ Meghalt Köteles Erzsébet , olimpiai bajnok tornásznő ”, az eredmények mellett a torna világában történt egyéb jelentősebb események ( pl „ Csődbe taszította a szexuális zaklatás a szövetséget ” ( Index . hu 2018a )), illetve a sport követőinek érdeklődését esetlegesen felkeltőnek ítélt bármely más , néha a témához csak gyengén kapcsolódó esemény ( pl . „ A tornászkarrier felé kacsingat a világ legfélelmetesebb robotja ”) taglalása , a sportvilág szenzációinak , újításainak bemutatatása ( pl . „ Véletlenül megcsinálta a torna-vb legnehezebb elemét ”). A cikkek igazodnak az általános olvasóközönségtől elvárható előismeretek mértékéhez , megértésükhöz legtöbbször nincsen szükség komoly szaktudásra . Ahol a tartalom megértéséhez ez szükséges , a cikk a szakkifejezések magyarázatait , a taglalt események előzményeit szinte mindig tömör formában magába foglalja . A közönség közvetlenebb bevonása a sportéletbe egy kezdetektől fogva máig tartó hagyomány , melynek a Nemzeti Sport nyelvújító kezdeményezéseihez hasonló mai kezdeményezés például Berki Krisztián becenevének kiválasztása . („ Keressünk becenevet Berki Krisztiánnak !”). A cikkek címeit illetően szintén változás figyelhető meg , az idő múlásával egyre terjedelmesebbek lettek , szinte a cikk tartalmának egymondatos összefoglalójaként funkcionálva , amely felgyorsult korunkban a sebes , felületes információfeldolgozás iránti igényt elégíti ki . E téren is egyre kreatívabb , egyre drámaibb szóhasználat figyelhető meg az olvasó figyelmének megragadásának és megtartásának érdekében .
90
Soproni Széchenyi István Gimnázium
Soproni Széchenyi István Gimnázium
91